Inauguracja 12. Festiwalu Prapremier

Prapremiery ubiegłego sezonu artystycznego w Bydgoszczy

Dziesięć spektakli z całej Polski zobaczą widzowie podczas 12 Festiwalu Prapremier Teatralnych, który rozpocznie się w sobotę w Bydgoszczy. W programie imprezy znalazły się także spektakle pozakonkursowe, słuchowiska oraz spotkania dramatopisarzy z całej Polski.

Festiwal Prapremier ma charakter konkursu prezentującego spektakle, których prapremiery odbyły się w sezonie teatralnym, poprzedzającym kolejną festiwalową edycję. W tym roku nie będzie natomiast "Międzynarodowego aneksu", który zwykle odbywał się kilka dni po zakończeniu festiwalu.

- Zrezygnowaliśmy z formuły aneksu, urozmaicając Festiwal pokazami spektakli poza konkursem i licznymi działaniami okołoteatralnymi. Między innymi, w ramach Nocy Dramaturgów czytać będziemy dramaty pisane w naszym teatrze pod okiem Artura Pałygi w ramach Szkoły Dramatu. Odbędzie się też spotkanie dramatopisarzy pod hasłem: "Świat nieprzedstawiony we współczesnym polskim dramacie", poświęcone białym plamom, tematom, które aż proszą się o opisanie, a które dramatopisarze z różnych powodów pomijają - zaznaczył Paweł Sztarbowski, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który jest organizatorem festiwalu.

W części konkursowej widzowie zobaczą w tym roku "Firmę" (na zdj.) w reż. Moniki Strzępki z poznańskiego Teatru Nowego, "Kalinę" (monodram Katarzyny Figury) w reż. Małgorzaty Głuchowskiej z Teatru Polonia/ Och Teatru w Warszawie., "Klub miłośników filmu Misja" w reż. Bartosza Szydłowskiego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, "Morrison/Śmiercisyn" w reż. Pawła Passiniego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, "Balladyny i romanse" w reż. Konrada Dworakowskiego z łódzkiego Teatru Pinokio, "Upadek pierwszych ludzi" w reż. Iwony Kempy z Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, "Betlejem Polskie" w reż. Wojciecha Farugi z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, "Piątą stronę świata" w reż. Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego w Katowicach. oraz "Requiemaszynę" w reż. Marty Górnickiej z Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Gospodarze pokażą "Podróż zimową" w reż. Mai Kleczewskiej - przedstawienie będące koprodukcją Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Poza konkursem odbędą się pokazy dwóch koprodukcji międzynarodowych: "Against" w reż. Nilsa Torpusa (współpraca Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Schlachthaus Theater w Bernie) oraz "Europy" w reż. Janusza Kicy (współpraca Staatsschauspiel Dresden, Zagreb Youth Theatre, Birmingham Repertory Theatre oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy).

W ramach dodatkowych przedsięwzięć festiwalowych zrealizowane zostaną pokazy spektakli: "Zachem. Interwencja" Aleksandry Jakubczak i Małgorzaty Wdowik oraz "Skąpo" w reż. Doroty Ogrodzkiej, czyli teatralnego projektu bydgoskiej młodzieży, dla którego punktem wyjścia będzie Skąpiec Moliera. Tradycyjnie w programie imprezy znajdą się słuchowiska oraz spotkania dramatopisarzy z całej Polski.

(-)
(PAP)
28 września 2013

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...