Inauguracja Małej Sceny Teatru Powszechnego w Łodzi

Jedna z najnowocześniejszych scen w kraju

Po blisko 65 latach starań Teatr Powszechny w Łodzi doczekał się Małej Sceny. Nowa przestrzeń artystyczna, jaka powstała w mieście jest jedną z najnowocześniejszych scen w kraju.

Bardzo mobilna z widownią mogącą pomieścić ponad 150 widzów, stanie się miejscem twórczych poszukiwań w zakresie nowych rozwiązań inscenizacyjnych, ale również przestrzenią eksploracji gatunków komediowych, do tej pory nie goszczących w repertuarze Teatru Powszechnego. Otwarcie nowej sceny pozwoli na rozwój i wzmocnienie projektów Polskiego Centrum Komedii, będzie ona bowiem również przestrzenią warsztatową dla współczesnej polskiej dramaturgii, zwłaszcza komediowej. Uzupełnieniem dla komediowego i farsowego repertuaru granego na Dużej Scenie, miejscem dla nowych inicjatyw interdyscyplinarnych i dyskusji nad współczesną polską komedią. 
Działalność Małej Sceny zainauguruje prapremiera Spisków Wojciecha Kuczoka w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Jarosława Stańka. Sceniczną adaptację powieści przygotował sam Kuczok, autor m.in.: zbiorów opowiadań Opowieści słychane (1999) i Szkieleciarki (2002), Widmokrąg (2004) i Opowieści przebrane (2005), a także powieści Gnój (2003) i Senność (2008). Na podstawie Gnoju – za który został nagrodzony Nagrodą NIKE i „Paszportem Polityki” – napisał scenariusz filmu Pręgi, nagrodzonego m.in. Złotymi Lwami i Orłami. Obie powieści Kuczoka zostały sfilmowane przez Magdalenę Piekorz.

(-)
Materiał Organizatora
19 października 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia