Inauguracja nowej Sceny legnickiego teatru

"Teraz zagra tu Legnica"

Znakomitym spektaklem "Orkiestra" zainauguruje swoją Stałą Scenę w Żarskim Domu Kultury - słynący z niebanalnych realizacji - legnicki Teatr im. Modrzejewskiej.

- Chcemy gościć u nas legnicki teatr raz na dwa miesiące - deklaruje dyrektor Żarskiego Domu Kultury Roman Krzywotulski, sam prowadzący od blisko 35 lat Teatr Drewniana Kurtyna (ostatnia premiera to głośna sztuka "Udręka życia"). - To w tym roku, bo w przyszłym nawet częściej. Mam nadzieję, że wyjdzie nam z tej współpracy fajna historia.

Fajna będzie na pewno. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, którym od prawie 20 lat dyrektoruje Jacek Głomb, należy do najważniejszych scen w kraju. To tu powstała "Ballada o Zakaczawiu". Stąd pochodzi "Obywatel M - historyja", inspirowana biografią premiera Leszka Millera. Z kolei to J. Głomb wystawił w Zielonej Górze "Zabijanie Gomułki" na podstawie prozy Jerzego Pilcha, a w Gorzowie - "Zapach żużla" Iwony Kusiak. To z "Pierwszą komunią" i "III Furiami" gościła legnicka scena na pierwszej edycji Festiwalu Pro Vinci w Lubuskim Teatrze.

Legnica swoją współpracę z Żarskim Domem Kultury rozpocznie 18 stycznia "Orkiestrą". Na marzec zaplanowano "Iwanowa" Antoniego Czechowa w reżyserii Linasa M. Zaikauskasa, a w maju albo zobaczymy "Komedię obozową", albo "Zrozumieć H." - o jednej z heroin "Solidarności", tramwajarce Henryce Krzywonos-Strycharskiej. Ale na początek "Orkiestra" [na zdjęciu]Krzysztofa Kopki w reżyserii J. Głomba - opowieść o Zagłębiu Miedziowym, gdzie tragedia miesza się z humorem, a historia z mitem.

***

Żarski Dom Kultury, 18 stycznia, 19.00, bilety: 50/30 zł.

hak
Gazeta Lubuska
5 stycznia 2013
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...