Inauguracja sezonu w Operze Krakowskiej

„Per due Donne" - wyk. Katarzyna Oleś-Blacha i Monika Korybalska

Opera Krakowska serdecznie zaprasza na koncert „Per due Donne" (18 września br., godz. 18.30), który zainauguruje nowy sezon 2016/2017 krakowskiej sceny.

Usłyszymy znakomite solistki - Katarzynę Oleś-Blacha i Monikę Korybalską - laureatki Nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi" w kategorii „Mistrz i Uczeń" (2014). Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Przypominamy, że Nagroda Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi" jest doroczną nagrodą przyznawaną w kategorii „Mistrz i Uczeń" za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury w trzech dziedzinach: twórczości artystycznej i użytkowej, upowszechniania kultury, architektury i urbanistyki. Laureatami tej nagrody byli m.in. prof. Helena Łazarska, Wiesław Ochman, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski i in.

Podczas koncertu wykonamy 9 pięknych duetów, napisanych przez kompozytorów na sopran i mezzosopran. W repertuarze znajdą się utwory bardzo znane, a wśród nich „Mira o Norma" z opery „Norma" V. Belliniego czy słynny duet kwiatów „Viens, Mallika..." z „Lakmé" L. Delibesa. Zaśpiewamy także duety, które publiczność prawdopodobnie usłyszy po raz pierwszy, a stanowiące perełki kompozytorskie. Będą to „Teure Lady" z opery „Martha" F. von Flotowa czy „Il tenero affetto" z opery „Il crociato in Egitto" G. Meyerbeera. Uważam, że mozaika duetów, którą zaprezentujemy jest niezwykle ciekawa. Podczas koncertów usłyszymy także arie: Cherubina pt. „Voi che sapete..." z „Wesela Figara" W. A. Mozarta oraz arię Łucji „Regnava nel silenzio... di tale amor..." z „Łucji z Lammermoor" G. Donizettiego. Wieczór zapowiada się interesująco, tym bardziej, że mezzosopran i sopran wystąpią w różnych relacjach - jako przyjaciółki, rywalki, a nawet jako para kochanków w tych ariach, w których mezzosopran śpiewa tzw. „rolę spodenkową". W wykonanych przez nas utworach postaramy się odnaleźć całą paletę emocji i uczuć w pięknej muzyce - powiedziała Katarzyna Oleś-Blacha.

W przyszłości program „Per due Donne" zostanie wydany na płycie audio. Bilety na koncert w cenie 15-40 zł są do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej oraz online, na stronie www.opera.krakow.pl.

(-)
Materiał Opery
10 września 2016
Wątki
Opera

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia