Inauguracja sezonu w Operze Narodowej

"Borys Godunow" - reż. Mariusz Treliński - Opera Narodowa

"Borys Godunow" inauguruje sezon w Operze Narodowej. Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie zainauguruje nowy sezon artystyczny operą "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Premierę spektaklu zaplanowano na 30 października.

Dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski tłumaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że na inaugurację sezonu artystycznego sceny wybrał to właśnie dzieło, ponieważ "Borys Godunow" z jednej strony jest fundamentalnym, rosyjskim arcydziełem, drugiej - to wielki szekspirowski dramat.

Treliński przypomniał, że w 2008 roku zrealizował Borysa Godunowa w Wilnie. - Wówczas stworzyłem go jak czysto polityczną rozprawę - mówił. - Teraz spojrzałem jednak na ten spektakl zupełnie inaczej. Kierunek, w którym poszedłem, jest głębszy i nie dotyczy polityki, ale człowieka. To historia o destrukcji wewnętrznej, o wyrzutach sumienia - mówił Treliński.

W opinii Trelińskiego "Borys Godunow" to opowieść o władcy, który wyobraża sobie, że dla dobra sprawy i kraju można zabić, a potem odciąć się od tego i stworzyć imperium. - Godunow zabija dziecko by zdobyć tron, ale potem już nigdy nie zaakceptuje siebie w roli mordercy. Sam robaczywiejąc, czyni wokół siebie rozpad i destrukcję - podkreślił Treliński.

Oprócz "Borysa Godunowa" na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć operę "Zagłada domu Usherów" Philipa Glassa w reż. Barbary Wysockiej oraz balet Krzysztofa Pastora pt. "Kurt Weill".

(-)
PAP
26 października 2009

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia