Inauguracja sezonu w Operze Śląskiej

"Maria Stuarda" - reż. Dieter Kaegi - Opera Śląska w Bytomiu

21 września w sobotę o godz.18.00 "Maria Stuarda" zainauguruje 69. sezonu artystycznego Opery Śląskiej. Reżyserem spektaklu jest światowej sławy twórca Dieter Kaegi - od lat szef artystyczny Opery Irlandzkiej, mający na swoim koncie realizacje m.in. w operach i teatrach Waszyngtonu, Zurychu, Nicei, Madrytu czy Monte Carlo. Kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Dziewięcki - znamienity dyrygent i pedagog, a dekoracje i kostiumy zaprojektował Bruno Schwengl.

Przedstawienie jest wspólną produkcją Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu i Opery Śląskiej w Bytomiu. Polska prapremiera opery miała miejsce w styczniu 2011 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu; w Teatrze Wielkim w Łodzi dzieło zaprezentowane zostało w październiku ubiegłego roku. W Operze Śląskiej w Bytomiu premiera odbyła się w grudniu 2011 r.

Donizetti skomponował Marię Stuardę w ślad za popularną w dobie romantyzmu legendą o tragicznych losach szkockiej władczyni XVI wieku. Fundamentem, na którym Donizetti zbudował swoją operę, była często wówczas wystawiana adaptacja tragedii Fryderyka Schillera Maria Stuart. Jednak w procesie powstawania utworu kompozytor wspólnie z autorem libretta, Giuseppe Bardarim uprościli schillerowską intrygę i wykluczyli liczne postaci lub połączyli je w jedną. Libretto opery, częściowo oparte na faktach z życia Marii Stuart i zawierające wątki biograficzne, skupia się wokół zawiłych relacji i konfliktu władzy pomiędzy nią a jej kuzynką - angielską królową Elżbietą I. Ważną częścią fabuły jest burzliwa konfrontacja dwóch władczyń, która w rzeczywistości nigdy nie miała miejsca, ale która złożyła się na przejmującą historię nieszczęśliwej miłości, zniszczonej w imię władzy i opłaconej najwyższą ceną, jaką jest ludzkie życie.

Wielka polityka, dworskie intrygi oraz animozje; konflikt dynastii i religii, spisek przeciw koronie, rebelia, oskarżenia, zabójstwo. Opowieść o wybitnych indywidualnościach i romantycznej miłości w przestrzeni mrocznego zamku Dwie rywalizujące kobiety skazane z wyroku historii na nieuchronny konflikt i walkę o władzę: Elżbieta I - Królowa Anglii i Maria Stuart - Królowa Szkocji, która zginie zgładzona na szafocie...

Mistrzowska muzyka, piękne arie, zachwycające belcanto! Wielkie namiętności i tragedie ożywające od wieków...

Obsada w dn. 21. 09. 2013 r.

MARIA Karina Skrzeszewska
ELŻBIETA Joanna Kściuczyk-Jędrusik
HRABIA LEICESTER Adam Sobierajski
HRABIA TALBOT Cezary Biesiadecki
LORD CECIL Włodzimierz Skalski
ANNA Iwona Noszczyk
oraz chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego

Grażyna Konieczna
Materiał Opery
14 września 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...