Inne Sytuacje

Festiwal Teatralny w Bydgoszczy 1-5 grudnia 2012

Festiwal organizuje Fundacja Kultury Yakiza we współpracy z TeatremPolskim i Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W tych dniach zobaczymy podwójnie Ewangelie dzieciństwa. Tryptykmiędzynarodowej grupy teatralnej Teatr Zar. Tryptyk jest kulminacją trwającej ponad dziesięć lat pracy grupy ze starymi pieśniami sakralnymi. W 2009 roku trzyczęściowe dzieło miało swoją premierę w Barbican Centre w Londynie, następnie było prezentowane w Los Angeles, we Wrocławiu, Florencji, w San Francisco, Chicago i w Sybinie w Rumunii. Poszczególne części tryptyku były pokazywane między innymi w Atenach, Edynburgu, Madrycie, Belgradzie, Paryżu, Kairze, Seulu i Nowym Delhi. Próby o samobójstwie, prezentowane podczas Festiwalu Fringe w Edynburgu w sierpniu 2012 zdobyły prestiżowe nagrody Total Theatre Award w kategorii Physical/Visual Theatre oraz Herald Angel Award.
Innym wspaniałym pokazem jest Bóg, Nizyński Teatru Wierszalin. Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi "Dziennikami" Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym. "Bóg Niżyński" nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci.Zobaczymy również monodram Jacka Zawadzkiego i spektakl Teatru Krzyk.

Jak co roku powtarzamy dwa motta naszego festiwalu :

Nazwa bydgoskiego festiwalu nie jest przypadkowa, pochodzi z wypowiedzi twórcy Odin Teatret Eugenio Barby: "Ujęcie tradycyjnych treści teatru zajmują nie nowe treści, lecz nowe relacje... To co się rodzi, to nie żaden inny teatr, to tylko inne sytuacje zaczynają nazywać się teatrem".

Twórcy bydgoskiej imprezy chcą sięgać do dziedzictwa teatru laboratoryjnego, żywego, unikającego zbędnej dekoracji: "Chcemy, by ten festiwal akcentował przede wszystkim obecność człowieka - aktora na scenie. Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność na scenie scenografii, zapożyczeń środków multimedialnych, źle pojętej widowiskowości, epatowanie nowinkami technicznymi, ale aktor- człowiek" - mówi dyrektor programowy festiwalu Andrzej Stróż.

(-)
Materiał nadesłany
22 listopada 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...