Inscenizacja opery Mozarta w Norwegii

"Don Giovanni" - reż. Michał Znaniecki - Opera Krakowska w Krakowie

W niedzielę, 3 marca, zespół Opery Krakowskiej zaprezentował w Trondheim (Norwegia) spektakl "Don Giovanni" w reżyserii Michała Znanieckiego. Norweska premiera spektaklu odbyła się we współpracy z Trondheim Symphony Orchestra.

W uwspółcześnionej inscenizacji opery Mozarta, odwołującej się do świata filmu Felliniego "8 i ", zaśpiewali zarówno polscy, jak i norwescy soliści. Podczas premiery wystąpili: Agnieszka Cząstka, Katarzyna Oleś-Blacha, Remigiusz Łukomski, Przemysław Rezner, Adam Sobierajski i Krzysztof Szumański. Podobnie jak podczas dwóch ostatnich krakowskich spektakli (22 i 24 luty) partię tytułową wykonał Hvard Stensvold, a jako Donna Elwira wystąpiła norweska solistka Kari Postma. Towarzyszył im Chór i Balet Opery Krakowskiej. Norweską orkiestrę poprowadził Tomasz Tokarczyk.

Licznie zgromadzona blisko 900 osobowa publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Na spektaklu obecny był m.in. Dyrektor Norwegian National Opera Per Boye Hansen, Dyrektor Trondheim Symfoniorkester Roar Leinen oraz Konsul Honorowy Republiki Polskiej Harald J. Lydersen. Podczas uroczystego bankietu dyrektorzy Trondheim Symfoniorkester i Opery Krakowskiej podkreślili zadowolenie z dotychczasowej współpracy i gotowość do jej kontynuacji.

W lutym 2012 roku przedstawiciele Krakowa i Trondheim podpisali umowę

o współpracy. Trondheim Symphony Orchestra, która istnieje jako zespół od 1909 roku, od lat co roku realizuje także jedną produkcję operową. Kierownikiem muzycznym zespołu od 2010 roku jest Krzysztof Urbański, młody polski dyrygent współpracujący z wieloma renomowanymi orkiestrami całego świata.

W Trondheim odbędą się jeszcze trzy spektakle "Don Giovanniego" z udziałem zespołu Opery Krakowskiej : 5,7,9 marca.

(-)
Materiał Opery
6 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia