Inspiracja do zabawy
„W 80 dni dookoła świata" - aut. Juliusz Verne - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Jaracza w Olsztynie„W 80 dni dookoła świata" to spektakl familijny na motywach powieści Juliusza Verne'a. Po przeszło 150 latach od powstania twórcy znaleźli w niej inspirację do zabawy, promowania otwartej postawy na świat oraz materiał do wykreowania na scenie fascynujących krain.
Premiera odbyła się w sobotę [29 czerwca 2024 r.] na Dużej scenie w Olsztyńskim Teatrze Jaracza. Reżyserem spektaklu jest Piotr Ratajczak a autorką tekstu Joanna Kowalska.
Reżyser: „Książka Juliusza Verne'a pod koniec XIX wieku była adresowana do dorosłych i dla młodzieży. Miała być manifestem wiary w przyszłość świata i w postęp cywilizacyjny. Wielobarwność spotyka też naszych bohaterów – dużo działo się będzie w ramach dzisiejszej rzeczywistości, ale też z przesłaniem o tym, że warto poznawać obce kultury, warto doświadczać świata".
Autorka tekstu: „Verne jest aktualny. Ta opowieść to podróż(...), gdzie bardziej doświadczamy, skupiamy się na smakach, na zapachach, na tańcu, pozwalaniu sobie na poznanie wielu rzeczy".
Wszyscy twórcy mają bogaty dorobek w polskim teatrze, zdobyli już wyróżnienia i nagrody i wspólnie zrealizowali wiele spektakli. Teatr Jaracza również współpracował z nimi kilkakrotnie. Za scenografię odpowiada Marcin Chlanda, kostiumy zaprojektowała Katarzyna Sobolewska, a muzykę do spektaklu skomponowała Anna Stela. Piotr Ratajczak to twórca reżyserujący spektakle dynamiczne, z poczuciem humoru i barwnymi postaciami. Stawia też ciekawe wyzwania przed aktorami – np. proponując im granie wielu ról w jednym spektaklu. Na scenie zobaczymy m.in. Andrzeja Steranko, Emilię Lewandowską, Grzegorza Gromka, Katarzynę Kropidłowską i Marcina Tyrlika.
Co ważne Piotr Ratajczak to reżyser specjalizujący się w teatrze młodego widza, z którym potrafi znaleźć wspólny język. W Teatrze Jaracza wystawił m.in. adaptację „Stawiam na Tolka Banana" Adama Bahdaja. Spektakl ten uwielbiany przez młodzież grany był przez kilka sezonów, objechał województwo w ramach programu Teatr Polska, a także pokazywany był na Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie.