Inspirująca podróż przez dzieciństwo

"Wesoły Ryjek" - reż. Wojciech Widłak - Teatr Animacji w Poznaniu

22 lutego o godz. 17:00 w Teatrze Animacji odbędzie się premiera "Wesołego Ryjka" Wojciecha Widłaka w reżyserii Anny Rozmianiec.

 

Wesoły Ryjek to mała, ciekawa świata świnka. To dziecko, które zadaje pytania, odkrywa świat, zachwyca się najprostszymi rzeczami: tykaniem zegara, szelestem gałęzi, barwą liści. A nasza opowieść to podróż przez dzieciństwo, która inspiruje, zaskakuje i zachwyca. Podróż zachęcająca małego odbiorcę do czynienia własnych odkryć, zadawania pytań i znajdowania niebanalnych odpowiedzi.

Literatura Wojciecha Widłaka jest pięknym obrazem rodzicielstwa - mądrego, wymagającego, pełnego ciepła i cierpliwości. Pokazana w ten sposób relacja między bohaterami pomaga nam rozpoznać własne pragnienia i słabości, pomaga zrozumieć, zaakceptować, pokochać siebie i innych.

W warstwie wizualnej spektakl odwołuje się do dziecięcych rysunków - niedoskonałych, niedokończonych, bez ograniczeń dla wyobraźni – w dodatku stwarzanych tu i teraz, na oczach widza. Poza obrazem w przedstawieniu ważnym akcentem jest ruch sceniczny, a także muzyka grana na żywo.

Biogramy twórców:

Wojciech Widłak
Autor ponad trzydziestu książek dla dzieci, m.in. serii o Panu Kuleczce, Figlu i Psikusie (z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej) oraz o Wesołym Ryjku (z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej). W 2012 roku otrzymał nagrodę Dużego Donga (przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY) za przejmującą książkę „Dwa serca anioła" (z ilustracjami Pawła Pawlaka).
Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. wyróżnienie w Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych Książka Jesieni 2002, nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2004, nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2004, nominację do nagrody BESTSELLERek 2004, nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2005, Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej 2008, nominację do nagrody BESTSELLERek 2008, nagrodę Best European Schoolbook Award 2009, nominację do nagrody literackiej Zielona Gąska 2009, nominację w plebiscycie TVP Kultura „Gwarancje Kultury" 2010, główne nagrody w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013, wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2014 nagrodę PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży".
Na podstawie jego opowiadań powstał m.in. spektakl "Pan Kuleczka" w Teatrze Animacji w Poznaniu w 2010 roku.

Anna Rozmianiec
Aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania językoznawczyni. Na stałe związana z nurtem teatru plastycznego, pantomimy i teatru tańca. Współpracowała do tej pory jako choreograf/reżyser z takimi instytucjami jak: Teatr Fuzja, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Estrada Poznańska, Teatr Strefa Ciszy oraz Teatr Animacji w Poznaniu. Liderka i współzałożycielka autorskiego Teatru Fuzja. Jest producentką Kulturalnego Starego Rynku oraz kuratorką Dzieciaków na Piętrze czy Festiwalu Resort Stara Gazownia.

Cecylia Kotlicka
Absolwentka ASP w Łodzi na wydziale grafiki i malarstwa, edukatorka i szkoleniowiec, artystka, scenografka, graficzka. Od 2007 roku działająca z licznymi podmiotami publicznymi, samorządowymi (Ośrodkami Kultury GOK "Sokół" Czerwonak, Ośrodek Kultury Gminy Suchy Las, Ośrodek Szkolenia Nauczycieli W Krotoszynie), organizacjami pozarządowymi (Spółdzielnia Teatralna Poznań) oraz prywatnymi jako edukatorka, inicjatorka wystaw,  pomysłodawczyni i realizatorka licznych scenografii i lalek teatralnych. W 2014 współpracowała z Teatrem Animacji w Poznaniu przy koncepcji i realizacji kostiumów i lalek do spektaklu "Szewcy" Witkacego, w reżyserii Anny Rozmianiec.

Jakub Woźniak
Muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, solista. Od wielu lat ściśle związany ze światem muzyki – ma na swoim koncie ponad 100 koncertów z grupami : Endor, Lost Children, Alkhadar, Dyzmatronik. Napisał około 40 tekstów piosenek dla dzieci, skomponował muzykę do kilkunastu spektakli, wydarzeń, spotów. Aktualnie pracuje nad solowym albumem w klimatach reagge, rap, dub. Na stałe związany jako kompozytor i aktor z poznańskim Teatrem Fuzja.

Agata Drwięga
Material Teatru
13 lutego 2020
Portrety
Anna Rozmianiec

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...