Instalacja o Teatrze Wielkim, jego architekturze i działalności

Wystawa "Rytm - Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17

Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza na wydarzenie inaugurujące obchody 50. rocznicy odbudowy gmachu Teatru Wielkiego w Warszawie. Wystawa "Rytm" prezentowana w Kordegardzie to instalacja o Teatrze Wielkim, jego architekturze i działalności. Można oglądać do 22 marca 2015.

50. rocznica odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie jest pretekstem do zaprezentowania historii i dziedzictwa kluczowej dla polskiej kultury instytucji.

W przestrzeni Kordegardy zaprojektowana została wystawa "RYTM" autorstwa Studia Rygalik prezentująca Teatr z perspektywy jego historii, osiągnięć artystycznych i architektury.

Sam budynek Teatru Wielkiego to przestrzeń złożona z wielu stylowych i historycznych warstw. Od 1825 roku, gdy rozpoczęto budowę pierwotnego gmachu autorstwa Antonia Corazziego, przez przebudowy wg. projektów Piotra Aignera i Bohdana Marconiego do jego odbudowy z wojennych zniszczeń przez Bohdana Pniewskiego Teatr zmieniał swoje oblicze, nie tracąc swego charakteru.

Jubileusz staje się momentem zarówno retrospekcji i ekspozycji wypracowanych do tej pory wartości i osiągnięć (artystycznych, kulturowych, architektonicznych), ale także wdrożenia innowacyjnych projektów pozwalających widzowi na pełne doświadczenie Instytucji.

Struktura wystawy

Rzeźbiarska instalacja pokazuje charakterystyczne elementy architektury Teatru w formie współczesnej interpretacji.

Doświadczenie

Ekspozycja prowokuje widza do uruchomienia zarówno zmysłu wzroku, jak i słuchu oraz dotyku, daje możliwość pełniejszego doświadczenia Instytucji. Stawia pytanie: "Jak doświadczać Teatr?" - jako przestrzeń będąca tylko rama czy jako integralny element dzieła?

Studio Rygalik o projekcie:

Instalacja przestrzenna, która czerpie z historii odbudowy, a także z charakterystycznych elementów architektury wnętrz Teatru Wielkiego jest dialogiem twórców z pokoleń oddalonych o 50 lat. Szkice prezentujące elementy wnętrza, powstałe w toku procesu

projektowanego przez Bohdana Pniewskiego Teatru między innymi takie jak geometryczna posadzka oraz schematycznie zaznaczony żyrandol, a także szlachetny i dostojny styl epoki, zainspirowały język wizualny powstałych obiektów - przenikających się, lekkich wizualnie, ażurowych struktur o delikatnie zaznaczonych funkcjach użytkowych.

Aranżacja ma formę przestrzennego szkicu w przemyślany sposób zagospodarowując przestrzeń galerii pozwalając odbiorcy na subtelny dialog z przeszłością.

"Rytm"

Można oglądać do 22 marca 2015

Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 11.00-19.00

***

Projekt realizowany jest we współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z Narodowym Centrum Kultury.

"Rytm" to element programu jubileuszowego 50. rocznicy odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie. Idea wystawy powstała w ramach think tanku Opera-Lab tworzonego przez Teatr Wielki - Operę Narodową we współpracy z BMW.

Projekt wystawy przygotowało Studio Rygalik

(-)
Materiał Teatru
17 marca 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia