Interaktywny plac zabaw zaprasza

we Wrocławskim Teatrze Lalek

Twórcy niezwykłego placu zabaw wykorzystali najnowocześniejsze technologie: czujniki ruchu, komputery i kamery. Przygotowane przez nich instalacje oddziałują na wszystkie zmysły. Dzieci mogą tu m.in. malować za pomocą światła i z całej siły uderzać w elektroniczne bębenki.

Interaktywny Plac Zabaw to trochę wystawa, trochę laboratorium. Przy okazji wspólnej zabawy dzieci odkrywają, czym jest faktura, perspektywa i w jaki sposób można mieszać ze sobą kolory. 

- Mogą eksperymentować i obserwować, co się zdarzy, jeśli postąpią w ten czy inny sposób - wyjaśnia Paweł Janicki z Centrum Sztuki WRO, współtwórca projektu. 

Jest tu np. ściana do malowania za pomocą światła, gdzie dzieciaki mogą stworzyć własne malarsko-muzyczne kompozycje. Mogą też przejść przez labirynt różnobarwnych sześcianów albo zabawić się w nietypowego didżeja: dotykając kamieni, wody i kory wywołać istną multimedialną burzę lub sprawić, że zazielenią się drzewa. 

Paweł Janicki: - Wystawa oddziałuje na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch, pozwala dzieciom i ich rodzicom oswoić się ze sztuką współczesną i kulturą audiowizualną i - w przeciwieństwie np. do gier komputerowych - umożliwia im wspólną zabawę. Dużą rolę odgrywa tu bowiem dotyk, fizyczność, współpraca w grupie. 

Interaktywny Plac Zabaw prezentowany jest we Wrocławiu po raz drugi, a po raz pierwszy w Teatrze Lalek [na zdjęciu], gdzie zajmuje całą przestrzeń na piętrze. W międzyczasie wystawa odwiedziła już Gdańsk, Toruń i warszawską Zachętę, a twórcy wzbogacili ją o nowe elementy, w tym m.in.. bębenki, za pomocą których można ożywiać podwodne stwory. 

Na Interaktywnym Placu Zabaw we Wrocławskim Teatrze Lalek można się bawić do 7 czerwca. Grupy zorganizowane oprowadza profesjonalny przewodnik. 

** Rezerwacja telefoniczna: 071 335 4911 , -12, -13. Bilet wstępu: 6 zł (dla grup zorganizowanych) i 8 zł (indywidualnie).

Marzena Żuchowicz
Gazeta Wyborcza Wrocław
15 maja 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia