Interwencja policji w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Zostali wezwani, bo dyrektor zamknęła się przed artystami

Interwencja policji w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zostali wezwani, bo dyrektor zamknęła się przed artystami.

Wypadek na scenie, zamknięta przed artystami dyrektorka, interwencja policji - takie sceny rozgrywały się w czasie prób do Doktora Żywago w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Podłoże konfliktu stanowiły sprawy pracownicze.

Próby do musicalu Doktora Żywago zostały wznowione po kilku miesiącach. Przedstawienie ma być pokazane w ten weekend na scenie przy Odeskiej.

- Dostaliśmy sygnał, że spektakl wraca, żeby przyjeżdżać do Białegostoku - opowiada jeden z artystów proszący o zachowanie anonimowości.

Razem z nim zjechało z kraju prawie 30 tancerzy, śpiewaków i innych artystów zaangażowanych w musical.

- Ale od samego początku był problem z kontaktem z panią dyrektor - relacjonuje jeden z artystów. - Nie chciała do nas zejść, porozmawiać. Chcieliśmy wiedzieć, kiedy podpisze z nami umowy.

Pech chciał, że w środę podczas wieczornej próby wydarzył się na scenie incydent.

- Jedna z najlepszych tancerek w kraju zerwała sobie mięsień i na noszach trafiła na SOR, Po tym wypadku stwierdziliśmy, że trzeba iść do pani dyrektor i zapytać, co dalej mamy robić. Przecież na scenie pełno jest zapadni, które jeżdżą góra-dół. Mogą urwać ręce lub nogi, a nawet można stracić życie. A my pracujemy beż żadnej umowy - relacjonuje artysta. - Tyle że pani dyrektor zabarykadowała się u siebie w gabinecie i nie chciała otworzyć nikomu. Inspicjent zdecydował, że trzeba wezwać policję.

Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji, potwierdza, że policja została poproszona o przybycie do opery minutę przed godz. 20.

- Okazało się, że podłożem interwencji były sprawy pracownicze. Strony zostały poinformowane, do której instytucji mogą się zgłosić, by rozwiązać problem - wyjaśnia rzecznik.

Joanna Dolecka, rzeczniczka opery tłumaczy, że wezwanie dotyczyło incydentu związanego z kontuzją jednej z tancerek biorących udział w próbie.

- Trwają czynności wyjaśniające w OiFP. Spektakle "Doktora Żywago" w wersji semi-stage zaplanowane na weekend 24-25.10.2020 r. odbędą się - zapewnia Joanna Dolecka.

Tomasz Maleta
Kurier Poranny
23 października 2020

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia