Intrygujący Słowacki

"Król Duch" - reż.: Łukasz Kłos - Teatr Nowy w Łodzi

Na Dużej Sali Teatru Nowego poszukującego swojego ducha i klimatu dla sztuki, w sobotę premiera prasowa poematu Juliusza Słowackiego "Król Duch". Odważną próbę zmierzenia się z dzisiejszą wrażliwością poprzez tekst tak wieloznaczny i karkołomny dla realizatorów podjęli: reżyser Łukasz Kos, dramaturg Tomasz Śpiewak i scenograf Thomas Harzem.

- Chcieliśmy zrobić coś niemożliwego - mówi Kos. Ten poemat jest jak duży wirus. Kiedy racjonalnie próbuje się go otworzyć, traci swoją siłę. Czytaj go jak dziecko, bo tylko wtedy jest w nim niesamowity prąd. Jego zawartość jest ciekawa, gdy staje się próbą doświadczenia stanów ducha. W tekst jest wpisana refleksja nad tym, kim jest poeta. Bez silnej pracy wyobraźni widza ten tekst nie istnieje. To jest jedna z najtrudniejszych realizacji, nad jakimi pracowałem.

"Król Duch" określany jest jako synteza historii - to wyprawa w pradzieje wiodąca do refleksji nad duchową władzą i siłą. Inscenizacja zapowiada się intrygująco. Na scenie sterty opon, bohaterowie w kostiumach motocyklistów, na balkonie zagnieździła się postać Bociana...

Widowisko, jak zapowiadają twórcy, będzie trwało ponad cztery godziny.

Wystąpią: Monika Buchowiec, Izabela Chlewińska, Kamila Salwerowicz, Kamila Wojciechowicz, Michał Bieliński, Wojciech Błach, Sławomir Sulej, Piotr Żurawski i gościnnie: Milena Lisiecka, Joanna Niemirska, Oriana Soika, Radosław Osypiuk, Paweł Tucholski.
(mw)

(rs)
Express Ilustorwany
16 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia