Irański Sen nocy letniej

22. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku - 27 lipca – 5 sierpnia 2018

Ściana wody i akrobacje, czyli atrakcje Festiwalu Szekspirowskiego. 22 Festiwal Szekspirowski rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Zobaczymy spektakle z Włoch. Argentyny. Niemiec. Czech. Iranu i Polski.

Festiwal otworzy spektakl "Romeo i Julia" warszawskiego Teatru Buffo w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza.

- To musical z udziałem wielu artystów - mówi Joanna Śnieżko-Misterek, koordynator festiwalu. - Niezwykłe jest to, że na scenie będzie ściana wody, na której pojawią się projekcje w 3D, a artyści zatańczą na tafli wody. Dość skomplikowane jest przygotowanie całej machiny technicznej, żeby ta woda mogła pojawić się na naszej scenie, ale też żeby potem odpłynęła.

- Inną produkcją, która zapadnie nam w pamięci będzie zapewne "Sen nocy letniej" Mostaghel Theatre z Iranu - dodaje Joanna Śnieżko - Misterek.

- Krakowska firma zbuduje specjalną scenografię, z takimi elementami jak choćby trampoliny, w spektaklu będą bowiem akrobacje. Kupujemy też dla nich specjalne materiały do makijażu.

Najcięższym elementem dekoracji będzie ważąca kilka ton platforma, która pojawi się w spektaklu "Makbet" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatru Muzycznego Capitol.

Spektaklom głównym już od kilku lat towarzyszy konkurs SzekspirOff, a w jego ramach są: monodramy, performance, teatry uliczne i nurty alternatywne. W programie 22 Festiwalu Szekspirowskiego są także dyskusje panelowe, wykłady i warsztaty.

W konkursie o "Złotego Yoricka" powalczą: "Makbet" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz i "Hamlet-Komentarz" w reżyserii Grzegorza Brala Teatru Pieśń Kozła. Oba teatry są z Wrocławia.

Grażyna Antoniewicz
Dziennik Bałtycki
24 lipca 2018

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...