Istota teatru Henryka Tomaszewskiego

"Szatnia" reż. Zbigniew Szymczyk - Wrocławski Teatr Pantomimy

Trwają próby do zapowiadanej na 20 grudnia premiery. Narracja przedstawienia powstała na motywach fragmentów choreografii z archiwalnych spektakli Henryka Tomaszewskiego.

Sięgnięcie do tych przedstawień, czerpanie ze źródła wrocławskiej pantomimy, to okazja do przybliżenia współczesnemu odbiorcy ducha sztuki Tomaszewskiego i jej specyfiki.

Wykorzystana w pracy praktyka artystyczno-badawcza stworzyła nowy, oryginalny scenariusz, który korespondując z historią, kreuje nową jakość pantomimy wrocławskiej.

Swoisty charakter wyprawy w legendarne już inscenizacje WTP to specyficzny rodzaj rekonstrukcji, odtwarzania tradycji, mierzenia się z nią oraz próba zrozumienia na nowo istoty teatru, który stworzył Tomaszewski.

***

"Bardzo chciałbym, aby teatr pozostał tym, czym jest: pewną uroczystością, frajdą estetyczną, rozrywką. Chciałbym, aby był przeżyciem, wydarzeniem, a nie codziennością".

Henryk Tomaszewski. Tworzę sen o nadziei. Rozm. przepr. Małgorzata Dryjska. WPROST nr 7(168), 16.02.1986.

Przedstawienie na motywach fragmentów choreografii z przedstawień Henryka Tomaszewskiego: "Ziarno i skorupa", "Strzelnica", "Labirynt", "Kobieta", "Menażeria cesarzowej Filissy", "Spór", "Hamlet - ironia i żałoba", "Rycerze króla Artura", "Akcja - sen nocy letniej", "Tragiczne gry".

***

Przedstawienie powstało przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Sztuki Henryka Tomaszewskiego - PANTOMIMA/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Po raz pierwszy Wrocławski Teatr Pantomimy umożliwia Państwu udział w premierowym spektaklu i wieczorze! Bilety w cenie 40 zł są do nabycia w kasie Wrocławskiego Teatru Współczesnego od wtorku do piątku w godz. 12.00-19.00 oraz na stronie http://148.81.254.170/rezerwacja/.

Na pozostałe przedstawienia, w dniach 19 i 21 grudnia, bilety w cenie: 30 zł normalny i 20 zł ulgowy.

(-)
Materiał Teatru
3 grudnia 2012

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...