Istotne są żywioły

11. Wielka PGNiG Parada Smoków

Od grudnia 2009 roku Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska jest liderem projektu "Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków", który realizuje wraz z innymi partnerami z Polski i Norwegii. Fundusz Wymiany kulturalnej przyznał nam 1, 1 mln zł na realizację tego, trwającego ponad 2 lata, interdyscyplinarnego projektu

Po raz kolejny koncepcje artystyczne Groteski znalazły uznanie instytucji przyznających dotacje wydarzeniom kulturalnym. Dotychczas Teatr Groteska z ogromnym sukcesem realizował projekty europejskie w ramach programu Kultura 2000, czy Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Motywem przewodnim projektu są żywioły: powietrze, ogień, woda, ziemia, które od zawsze stanowią środowisko naturalne człowieka. Dziś, bardziej niż w żywiołach natury, zanurzeni jesteśmy w żywiole kultury. Jest on wspólnym dziełem ludzkości, wyróżniającym ją spośród innych gatunków. Twórcy projektu poszukują wspólnie źródeł właśnie tego żywiołu, poznając intrygujący proces, w którym żywioły natury, oswajane przez człowieka, stawały się budulcem ludzkiego świata – świata kultury. Sięgamy do norweskich i polskich narodowych legend i mitów; dowiadujemy się, czy fundamenty naszych kultur są wspólne, jakie elementy je łączą, a jakie dzielą. Poznanie początków prowadzi do międzykulturowej wymiany i zrozumienia. W procesie poznawczym wykorzystujemy wielość form i możliwości, jakie dają sztuki performatywne: teatr – od wielkich widowisk plenerowych, poprzez widowiska uliczne, koncerty, spektakle w salach teatralnych – po warsztaty i spotkania skierowane do twórców teatru: scenografów, aktorów, muzyków, plastyków, reżyserów. W naszym projekcie wykorzystujemy także symbol smoka – wspólnego elementu obydwu kultur. Smoki, występujące w polskich i nordyckich legendach, są także uosobieniem żywiołów.

W tym roku wyjątkowo smokom i ich wielbicielom dopisała pogoda. Barwnemu pochodowi smoczych potworów towarzyszyły tłumy Krakowian i przybyłych specjalnie na tę okazję turystów  ciekawych, jak rozegrają się smocze zmagania o tytuł tego najpiękniejszego.
Dobre nastroje, nastrój zabawy, piekna pogoda, przebierańcy, żongleży, bębniarze i muzycy, tysiące animatorów smoków dużych i małych, ziejących mydlanymi bańkami, ze świecącymi oczami i różowym dymem – to wszystko na Wielkiej Paradzi Smoków, Rycerzy i Dam Dworu, która w wyśmienitej atmosferze przeszła ulicą Grodzką aż na Rynek Główny. 

W konkursie wzięło udział ponad 40 niezwykle oryginalnych, barwnych smoków inspirowanych kulturą i mitologią norweską. Ich wykonawcy i animatorzy prześcigali się w pomysłach na wykorzystanie różnorakich elementów nordyckich. Jury konkursu nie miało łatwego zadania.
W trakcie Parady Dziennej Jury w składzie: 
1.Dariusz Biłan – dyrektor Gazowni Krakowskiej PRZEWODNICZĄCY 
2.Wiktor Herzig – dyrektor teatrów krakowskich SEKRETARZ JURY
3.Andrzej Sikorowski – słynny krakowski muzyk i bard
4.Teresa Starmach – wieloletni przyjaciel Teatru Groteska
5.Dariusz Nowak – rzecznik prasowy Małopolskiej Komendy Policji 
6.Leszek Wójtowicz – poeta i pieśniarz 
7.Adolf Weltschek – dyrektor Teatru Groteska

wybrało Najpiękniejszego Smoka XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków

GRAND PRIX w wysokości 2000 zł i tytuł Najpiękniejszego Smoka XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków otrzymał Smok nr 26 ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 w Krakowie.

Lista pozostałych zwycięzców Konkursu na Najpiękniejszego Smoka Parady

KATEGORIA PRZEDSZKOLA:
I Miejsce – 1500 zł – smok nr 17 z Przedszkola Samorządowego nr 154 w Krakowie
II Miejsce – 1000 zł – smok nr 5 z Przedszkola w Skale
III Miejsce – 750 zł – smok nr 3 z Samorządowego Przedszkola nr 67 w Krakowie

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE I GIMNAZJA:
I Miejsce – 1500 zł – smok nr 24 z Gimnazjum w Gronkowie
II Miejsce – 1000 zł – smok nr 27 ze Szkoły Podstawowej w Dobczycach
III Miejsca – 750 zł – smok nr 20 z Zespołu Szkół nr 2 w Brodłach

KATEGORIA DOMU KULTURY I INNE PLACÓWKI KULTURALNO-OŚWIATOWE:
I Miejsce – 1500 zł – smok nr 36 z Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie
II Miejsce – 1000 zł – smok nr 34 z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta Klub „Aneks” i Klub „Krzesławice”
III Miejsce – 750 zł – smok nr 30 ze Stowarzyszenia Leszka Białego

Nagroda Specjalna Biura podróży Golden Travel 
Smok nr 33 ze Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie (kupon o wartości 4000 zł do wykorzystania na dowolną wycieczkę dla całej grupy)

Wyniki III Przeglądu Artystycznego „O Smocze Jajo”

I miejsce: 
- Zespół Groszki – „Włoskie menu” /Szkoła Tańca „EL-BO” z Ropczyc/
- Zespół EL-BO - „Bal Arlekina” /Szkoła Tańca „EL-BO” z Ropczyc/

Wyróżnienia:
- Ola Raczek - za rolę Matuski w spektaklu „Kichuś czyli historia glinianego cudaczka” /grupa BAJTEK - grupa młodsza z Limanowej/
- Grupa 2 ze Szkoły Podstawowej nr 90 w Krakowie - taniec „Yin Yang” /Edukacja Artystyczna Dzieci/
- grupowa prezentacja Zespółu Baletowego „Largo” /Klub „Kuźnia” Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie/
- występ zespołu cheerleaderek, działającego w Klubie „Kuźnia” Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie 

Zwycięzcom gratulujemy! 
Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Konkursie na Najpiękniejszego Smoka Parady i Przeglądzie Artystycznym „O Smocze Jajo” – już za rok!
To dopiero będzie Parada!

Zapraszamy wszystkich miłośników smoków do udziału w XII Jubileuszowej PGNiG Wielkiej Paradzie Smoków w czerwcu 2012!

Szczegółowy Program 
XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków 

Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
4 czerwca (sobota), ul. Grodzka – Rynek Główny

W Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu wzięło udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animowały zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki walczyły o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przeszły ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stali się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwowały tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turystów.

Tegoroczny temat Parady nawiązywał do tradycji i sztuki Norwegii. Dzieci i młodzież pod okiem wychowawców i opiekunów przez wiele miesięcy tworzyły figury smoków inspirowane mitologią, krajobrazami i kulturą nordycką.

Widowisko Plenerowe na Wiśle
4 czerwca (sobota), Zakole Wisły pod Wawelem
 
Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle typu „światło-dźwięk” łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska prezentują się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory umieszczone na barkach i statkach są animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku, w Widowisku wzięły udział Smoki, które powstały na podstawie projektów scenograficznych inspirowanych nordycką mitologią (autor Einar Dahl). Smoki te, wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo (wrzesień 2011). Oprawa muzyczna widowiska, autorstwa artystów z Polski i Norwegii łączyła w sobie tradycyjne motywy muzyczne kultury słowiańskiej i nordyckiej.

Teatr Groteska dziękuje Urzędowi Żeglugi Śródlądowej w Krakowie za pomoc w organizacji XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków. W tym roku Urząd Żeglugi Śródlądowej obchodzi 50-tą rocznice powstania. Od pięćdziesięciu lat Urząd działa na rzecz bezpieczeństwa Żeglugi Śródlądowej.

Smoczy Piknik Rodzinny
4-5 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie.
4 czerwca (sobota), godz. 10:00 - 21:30
5 czerwca (niedziela), godz. 10:00 - 19:00

Na odwiedzających Piknik czekał ciekawie skonstruowany program: festyn rycerski, konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. III Przegląd Artystyczny „O Smocze Jajo”, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpiły liczne zespoły taneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku można było zobaczyć także profesjonalnych wykonawców.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Pikniku był koncert Martine Lund Hoel (4 czerwca o godz. 20.30) – norweskiej pieśniarki i instrumentalistki, któremu towarzyszyły oryginalne projekcje multimedialne, wykonane podczas międzynarodowych warsztatów video-artu w lutym b.r.

SMOCZY KONKURS PLASTYCZNY PGNiG I TEATRU GROTESKA
„Podróże z EKO-smokiem”
4-5 czerwca – Namiot PGNiG – Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w niezwykłym smoczym konkursie plastycznym organizowanym przez PGNiG i Teatr Groteska!

Chrońmy smoki! Niech żyją w bajkowych krainach! 
Niech latają nad zdrowymi lasami i czystymi rzekami! 
Niech gaz z ich paszczy wybucha kolorowo!

Smoki zwykle są ZIELONE
popierajmy więc ich stronę!
Smok Ci dziś na kartkę wlazł?
Rety! On ma w paszczy GAZ! 

Przez dwa dni Smoczego Pikniku, każdy, kto odwiedził namiot PGNiG na Bulwarach Wiślanych (4-5 czerwca), w ramach XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków mógł udział w niezwykłym konkursie plastycznym!

Wyniki konkursu już wkrótce!

Informacje na temat XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków również na stronie
www.paradasmokow.pl

Natalia Mączyńska
Materiały Organizatorów
10 czerwca 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia