ITSelF od 30 czerwca

9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych (ITSelF) odbywać się będzie w Warszawie od 30 czerwca do 6 lipca. W programie znalazło się 30 spektakli z 11 krajów.

Spektakle w ramach 9. edycji festiwalu prezentowane będą w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, która jest organizatorem imprezy, a także na scenach Teatru Ateneum i Teatru Syrena. Przegląd zainauguruje 30 czerwca pokaz przedstawienia "projekt zero: Witzelsucht" w Teatrze Collegium Nobilium.

- Pokażemy 11 przedstawień konkursowych oraz ogromną ilość pozakonkursowych spektakli. Przyjadą do nas szkoły z całego świata, ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Finlandii, Rumunii, Słowacji, Iranu, Peru, Izraela. Będą reprezentacje wszystkich szkół teatralnych w Polsce - powiedział PAP Wojciech Malajkat, rektor warszawskiej Akademii Teatralnej.

- Przez sześć dni trwania festiwalu widownia będzie miała co podziwiać. Ambicje i zapał młodych aktorów się nie zmieniają. Kiedy ja brałem udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach pamiętam, że byłem niezmiernie przejęty. Tak, jak oni dzisiaj. Ten festiwal jest także po to, byśmy zobaczyli, jak pracują nasi koledzy zagranicą, jak pracują ich nauczyciele - dodał.

Jak mówią jurorzy tegorocznego konkursu, cieszy ich duże zainteresowanie festiwalem, a także perspektywa oglądania młodych artystów przy pracy. - Jestem ogromnie ciekawa młodych ludzi, tego, co wnoszą do teatru. Będzie to dla mnie, podejrzewam, wielka uczta. To wspaniała idea i propozycja, która pozwoli młodym artystom wymianę poglądów, zapoznanie się z ich kolegami z innych krajów -powiedziała aktorka Danuta Stenka podczas wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie Collegium Nobilium.

- Gdy kończyłem warszawską Akademię Sztuk Pięknych marzyłem, by to, co robię skonfrontować z pracami zagranicznych artystów. Wtedy było to niemożliwe, ale to, że teraz młodzi ludzie mają taką okazją jest wspaniałą sprawą - dodał scenograf Allan Starski.

Jak zauważono, część spektakli poruszać będzie tematy polityczne - m.in. terroryzm, stygmatyzację kobiet w Iranie czy nadużycie władzy. - Zazwyczaj przedstawienia akademickie stawiają sobie za cel pokazanie młodych aktorów od strony rzemieślniczej, w takim zakresie, by można było stwierdzić, że potrafią odpowiedzialnie i profesjonalnie komunikować się z widzami. Przedstawienie, które wybraliśmy - które okazały się najlepsze, najciekawsze - były nie tylko tymi, które prezentują wysoki, rzemieślniczy poziom, ale także odpowiedzialnie wypowiadają się w kwestiach politycznych. Różne gorące zmiany i procesy, jakie zachodzą na świecie, bardzo tych młodych ludzi interesują - zauważył Waldemar Raźniak, prorektor Akademii.

Na program festiwalu składają się spektakle dyplomowe zaproszonych szkół teatralnych z całego świata, a także imprezy towarzyszące - pokaz przedstawień pozakonkursowych, konferencja naukowa, a także warsztaty teatralne. Spektakle konkursowe prezentowane będą z napisami w języku polskim i angielskim.

Celem Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego co dwa lata, jest promocja kultury teatralnej i prac młodych utalentowanych twórców, wymiana doświadczeń, a także zaprezentowanie Polski jako kraju, wspierającego rozwój różnych form teatralnych.

Szczegółowy program 9. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.festiwal.at.edu.pl

(-)
Materiał organizatora
28 czerwca 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...