Iwona Kempa dyrektorką Małopolskiego Ogrodu Sztuki

to miejsce będzie artystycznym tyglem

Małopolski Ogród Sztuki - placówkę będącą wielofunkcyjnym i interdyscyplinarnym centrum kultury - otwarto w piątek wieczorem w Krakowie. Działalność instytucji zainaugurował koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Przed otwarciem zebranej na zewnątrz publiczności zaprezentowano multimedialne widowisko (videomapping) "Tożsamość miejsca" w reż. Aleksandra Janickiego, będące artystyczną impresją na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości budynku. 

Małopolski Ogród Sztuki powstał na bazie XIX-wiecznej ujeżdżalni koni, w której od 1948 roku znajdowały się pracownie techniczne teatru im. J. Słowackiego. Inwestycja realizowana była przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.

- Kraków nie posiadał jak dotąd przestrzeni, która dawałaby tak szerokie możliwości dla twórczych kreacji. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki dzięki nowoczesnej architekturze oraz innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym i wyposażeniu kształtować się będą z pewnością nowe prądy i trendy twórcze - mówił podczas otwarcia marszałek województwa Marek Sowa.

- To miejsce będzie artystycznym tyglem pozwalającym - dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych - na łączenie rozmaitych dziedzin nowoczesnej sztuki. Od młodych twórców, animatorów, impresariów, organizatorów będzie zależało, czy zacznie on wydawać wspaniałe owoce - zapowiedział dyrektor teatru Krzysztof Orzechowski. 

Podczas uroczystości przedstawiono dyrektor MOS, którą została krakowska reżyser, związana m.in. z Teatrem im. J. Słowackiego Iwona Kempa.

Obiekt zaprojektowali Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy. Na powierzchni użytkowej ponad 4,3 tys. mkw. znajdą się m.in.: sala teatralna na 299 miejsc, sala kameralna dla 80 widzów, arteteka, pomieszczenia do zajęć edukacyjnych związanych ze sztuką. Dziedziniec - nazwany przez projektantów ogrodem sztuki - będzie przeznaczony na happeningi i wystawy plenerowe.

Arteteka, gromadząca zarchiwizowane na nowoczesnych nośnikach utwory muzyczne, nagrania realizacji teatralnych i plastycznych, będzie od stycznia działała w skrzydle budynku od ul. Szujskiego. Jej zbiory są tworzone we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Docelowo, na ponad 800 m kw. powierzchni Arteteki znajdzie się kolekcja licząca 20 tys. dokumentów. Będą to: e-booki, e-czasopisma, audiowizualia czyli płyty muzyczne, filmowe i audiobooki oraz książki i czasopisma wydane w tradycyjnej formie. Będzie też można uzyskać dostęp do specjalistycznych baz danych o sztuce i zbiorów on-line.

Budowa MOS trwała 2,5 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 48,23 mln zł, w tym niemal 33,4 mln zł to dofinansowanie projektu ze środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostała kwota 14,83 mln zł pochodziła z budżet województwa małopolskiego i środków własnych instytucji kultury. 

 Budynek zaprojektowany przez biuro Ingarden&Ewy Architekci Sp. z o.o. został tegorocznym laureatem Nagrody im. prof. Janusza Bogdanowskiego na najlepszą architekturę Krakowa. Małopolski Ogród Sztuki to dwa powiązane funkcjonalnie budynki o łącznej powierzchni użytkowej ok. 4363 mkw. oraz powierzchni całkowitej ok. 7116 mkw.

(-)
PAP
22 października 2012
Portrety
Iwona Kempa

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...