"Iwona, Księżniczka Burgunda" w cyklu "Klasyka Polskiego Dramatu" w radiowej jedynce

Słuchowisko w reżyserii Artura Tyszkiewicza już dziś wieczorem

Andrzej Blumenfeld, Marcin Hycnar, Irena Wójcik i Andrzej Szubski wystąpią w kolejnym znakomitym słuchowisku w ramach cyklu „Klasyka polskiego dramatu” w radiowej Jedynce. Spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru Polskiego Radia na podstawie twórczości Witolda Gombrowicza w gwiazdorskiej obsadzie zaprezentowany zostanie dzisiaj. po godz. 21.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Pierwszy dramat Witolda Gombrowicza, napisany w 1935 roku, to historia fanaberii młodego księcia Filipa (Marcin Hycnar), który oświadcza się nieurodziwej Iwonie. Król (Andrzej Blumenfeld) wraz z królową (Irena Wójcik) bojąc się skandalu towarzyskiego, godzą się na ślub syna. Iwona Gombrowicza jest słaba i niedoskonała, budzi agresję i zazdrość, a to sprawia, że staje się wyalienowana i obca. Co stanie się, gdy wejdzie w uporządkowany świat?

Do do tej pory milcząca Iwona, zaczyna niszczyć dworską społeczność od środka. Królowi i Szambelanowi (Andrzej Szubski) przypomina dawne zbrodnie, a Królowej jej ciągoty do grafomańskiej twórczości. Młody książę Filip, wiedząc, że Iwona jest w nim zakochana, postanawia zakończyć sprawę raz na zawsze. Ten sam plan mają też inni przedstawiciele dworu, jednak każdy na swoją rękę. Pozostaje zatem kwestia formy podjęcia ostatecznego rozwiązania. Idealny okazuje się... karaś w sosie śmietanowym.

Pierwotnie Artur Tyszkiewicz wyreżyserował spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda" na podstawie interpretacji dramatu Witolda Gombrowicza w teatrze w Wałbrzychu. Następnie reżyser podjął się realizacji radiowego słuchowiska, do którego zaprosił kilkoro aktorów ze swojego przedstawienia. Udział w nagraniach wzięli również: Przemysław Stippa, Marta Zięba, Bogusława Jantos, Beata Rynkiewcz-Zaborowska, Leszek Zduń, Witold Skaruch, Tomasz Marzecki, Andrzej Szopa i Krzysztof Szczerbiński.

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia z muzyką Jacka Grudnia i realizacją akustyczną Andrzeja Brzoski premierowo nadano w czerwcu 2009 roku.

(-)
Materiał nadesłany
15 maja 2020

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia