Jacek Braciak czyta "Kopciuszka" braci Grimm

w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

3 grudnia 2012 o godzinie 19:00 w Teatrze Dramatycznym odbędzie się czytanie w cyklu "Zapomniane w baśni". "Kopciuszka" przeczyta Jacek Braciak, w dyskusji po czytaniu wezmą udział prof. Katarzyna Schier i dr Cezary Żechowski. Wstęp wolny.

"Jak wiemy 'Kopciuszek' jest opowieścią o zazdrości i walkach związanych z rywalizacją między rodzeństwem oraz o zwycięstwie bohaterki nad prześladującymi ją i degradującymi siostrami. (...) 'Kopciuszek' nie może w ans nie poruszyć uczuć i myśli nieświadomych wiążących się z naszymi własnymi doświadczeniami rywalizacyjnymi. Toteż dziecko, mając tego rodzaju doświadczenia, zrozumie bardzo dobrze - choć 'nie wiedząc' nic o tym - jak wiele różnorodnych problemów wewnętrznych kryje w sobie opowieść o kopciuszku". Bruno Bettelheim (tłum. Danuta Danek)

Cykl spotkań "Zapomniane w baśni" poświęcony jest analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Część z nich ma dobrze znaną literacką formułę (np. bajki Andersena, Perraulta, czy braci Grimm), inne zostały spisane przez etnologów i antropologów. Rozpoczynający się cykl spotkań oparty jest na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków, powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Cykl "Zapomniane w baśni" ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania "Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśni ?" oraz "Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego dorosłego człowieka?" Na każde spotkanie złożą sie czytania baśni przez wybitnych polskich aktorów oraz dyskusje z publicznością, w której udział wezmą zaproszeni antropolodzy, psychoanalitycy, teoretycy literatury i religioznawcy. /dr Cezary Żechowski/

Spotkania poprowadzi dr Cezary Żechowski - doktor nauk medycznych, psychiatra i psychoanalityk. Zajmuje się psychiatrią antropologiczną, teorią więzi i neuropsychologią.

(-)
Materiał Teatru
2 grudnia 2012
Portrety
Jacek Braciak

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...