Jacek Głomb z nagrodą im. Kazimierza Dejmka

Dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej, odebrał z rąk minister kultury nagrodę specjalną dla dyrektora teatru szczególnie przyjaznego polskiej dramaturgii współczesnej

Uroczystość odbyła się w niedzielny wieczór 21 września w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i była finałową częścią festiwalu Nówka Sztuka, jubileuszowego przeglądu najlepszych inscenizacji współczesnych polskich tekstów dramatycznych, a związana była z tegoroczną 20. edycją Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

To właśnie z okazji jubileuszu tego konkursu ustanowiona została Nagroda Specjalna im. Kazimierza Dejmka, jego pomysłodawcy i inicjatora, wieloletniego reżysera i dyrektora teatrów, byłego ministra kultury. To wyjątkowe i prestiżowe wyróżnienie (lampa teatralna i 20 tys. zł) przyznano w dwóch kategoriach. Jacek Głomb otrzymał "nagrodę dla dyrektora teatru szczególnie przyjaznego polskiej dramaturgii współczesnej w ostatnich dwudziestu latach", zaś Dorota Masłowska otrzymała "nagrodę dla dramatopisarza szczególnie chętnie granego na polskich scenach w ostatnich dwudziestu latach".

Laureatów wyłoniła kapituła złożona z członków jury 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Sławomira Łozińska, Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek, Bożena Sawicka, Jacek Wakar) uzupełniona o osoby szczególnie zasłużone dla tego konkursu.

Dorobek inicjatywy Kazimierza Dejmka jest imponujący. Dwadzieścia edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego to już blisko 1400 spektakli, które do niego zgłoszono wystawiając wcześniej na polskich scenach.

Legnicki teatr, znany z zamiłowania do współczesnych, w tym także lokalnych historii, wpisywanych w treść oryginalnych dramatów (często pisanych na zamówienie), trzykrotnie zwyciężał w tym konkursie. Laureatami głównej nagrody były spektakle: "Ballada o Zakaczawiu" w reż. Jacka Głomba (2001), "Made in Poland" w reż. Przemysława Wojcieszka (2005) oraz "Osobisty Jezus" w reż. Przemysława Wojcieszka (2007). Artyści legnickiej sceny byli także laureatami konkursowych nagród indywidualnych.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
23 września 2014
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...