Jacek Głomb zostaje na stanowisku dyrektora

Jest decyzja w sprawie dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Zarząd województwa dolnośląskiego powołał na to stanowisko Jacka Głomba, który rządzi legnicką sceną od 27 lat.

Jesienią ubiegłego roku jego przyszłość jako dyrektora stanęła jednak pod znakiem zapytania. Zarząd województwa pierwszy raz nie skorzystał z możliwości powołania Głomba na kolejną kadencję bez przeprowadzenia procedury konkursowej. I ogłosił konkurs.

Jacek Głomb zdecydował, że weźmie w nim udział. Jak mówił, chce ocalić świat, który stworzył w legnickim teatrze przez 27 lat swojej pracy. Do konkursu - poza nim - nikt się nie zgłosił.

Komisja konkursowa zarekomendowała kandydaturę Głomba zarządowi województwa dolnośląskiego.

- W poniedziałek zarząd podjął uchwałę powołującą pana Jacka Głomba na stanowisko dyrektora teatru - informuje Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka. - Został powołany na okres pięciu sezonów artystycznych, czyli do 31 sierpnia 2026 roku. Obecna kadencja pana dyrektora kończy się 31 sierpnia, a więc powołanie na stanowisko i de facto kontynuacja jego pracy nastąpi od 1 września.

Teatr w Legnicy jak Polski we Wrocławiu?

Przypomnijmy, że ogłoszony konkurs był niemałym zaskoczeniem dla osób związanych z teatrem. Legnicka scena była bowiem w dobrej kondycji i odnosiła sukcesy pod rządami obecnego dyrektora.

- O wyborze na to stanowisko decyduje komisja konkursowa, a nie marszałek. Jestem z pracy dyrektora Głomba zadowolony, a konkurs nie jest niczym złym. Dlaczego przez „zasiedzenie" należy się przedłużenie kontraktu? - komentował marszałek Cezary Przybylski.

Wiele osób dopatrywało się jednak w ogłoszonym konkursie politycznych motywacji. Głomb działał w lokalnym Komitecie Obrony Demokracji, organizował demonstracje przeciwko rządowi Prawa i Sprawiedliwości, a także komentował wydarzenia polityczne.

Pracownicy legnickiej sceny obawiali się z kolei powtórki z Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie przez marszałkowski konkurs, a potem wybór Cezarego Morawskiego na stanowisko dyrektora, scena straciła na znaczeniu.

Kultura. Rekomendacje dla Głomba

90 proc. pracowników "Modrzejewskiej" podpisało więc list z poparciem dla Głomba. Wsparły go wszystkie trzy działające w teatrze związki zawodowe, a także dyrektorzy 36 teatrów z całej Polski. Ponad trzy tysiące osób podpisało petycję do zarządu województwa. Podobną, podpisaną przez ok. 400 mieszkańców miasta, skierowano do prezydenta Legnicy.

Jacek Głomb do dokumentów, które złożył, stając do konkursu, dołączył natomiast 115 rekomendacji, których udzielili mu m.in. noblistka Olga Tokarczuk, naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, teatrolog prof. Janusz Degler, historyczka sztuki Anda Rottenberg czy reporter Filip Springer.

(-)
Materiał Teatru
18 sierpnia 2021
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia