"Jacek Kaczmarski. Lekcja historii"

Teatr Atelier w Sopocie

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej zaprasza w dniach 13-15 lipca na trzy niezwykłe wieczory z muzyką Jacka Kaczmarskiego, głosem Piotra Fronczewskiego i najpiękniejszymi dziełami malarstwa w wizji Jacka Bończyka.

Podobno słowem można malować jak pędzlem po płótnie. Dodatkowym atutem takiej słownej akwareli jest kolor muzyki towarzyszącej słowu. W taki sposób rodzi się dzieło idealne, piękne w swej złożoności. Genialnym malarzem pieśni był, zmarły przed jedenastoma laty, Jacek Kaczmarski.

Inspirując się tym, co przez lata tworzył Jacek Kaczmarski, Jacek Bończyk postanowił namalować własną interpretację poezji Barda.

Głównym zamierzeniem "Lekcji historii" jest pokazanie i "zagranie" tekstów komentujących malarstwo, którym fascynował się Jacek Kaczmarski. Jacek Bończyk połączył formę muzyczną opartą na poetyckich tekstach Kaczmarskiego z projekcją multimedialną dzieł sztuki, które stanowiły inspirację dla twórczości Barda. Spektakl jest rodzajem wernisażu, który łączy ideę pokazu malarstwa z bardzo wysmakowaną formą muzyczno-choreograficzną.

Jeden z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej - Jacek Kaczmarski - nie żyje już od dziesięciu lat... Jego niezwykły, mocny głos, przejmujące teksty i porywająca energia, z jaką grał i śpiewał, były niezapomnianym przeżyciem dla tych, którzy mieli szczęście słuchać go na żywo. Był o wiele za młody na śmierć - miał zaledwie 47 lat, kiedy zabrała go śmiertelna choroba. Jego wspaniałe pieśni budziły wiarę w wolność, odzyskaną także dzięki koncertom Kaczmarskiego gromadzącym tłumy entuzjastów.

Wielki admirator Jacka K., świetny śpiewający aktor Jacek Bończyk, proponuje dziś wraz z kilkoma kolegami wieczór pieśni Kaczmarskiego poświęconych kilkunastu słynnym obrazom. Kaczmarski fascynował się nie tylko polityką, ale i sztuką. A siła jego tekstów i muzyki wcale nie zmalała od tamtego czasu, kiedy był jeszcze wśród nas.

"Jacek Kaczmarski - lekcja historii" to zatem spektakl nie tylko dla miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego, ale też tych interesujących się historią i malarstwem. A wszystko w formie "teatru przy muzyce".

Spektakl muzyczny "Jacek Kaczmarski - lekcja historii" miał swoją premierę 22 listopada 2014 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza i wszedł na stałe do repertuaru tej warszawskiej sceny.

Reżyser Jacek Bończyk wraz z aktorami - Julią Konarską, Wojciechem Brzezińskim oraz Wojciechem Michalakiem wykonują pieśni barda komentujące kilkanaście słynnych dzieł malarskich. W trakcie spektaklu można usłyszeć bardzo ciekawe narracje Piotra Fronczewskiego.

Znakomite aranżacje muzyczne to zasługa Fabiana Włodarka, któremu podczas widowiska towarzyszy Paweł Stankiewicz.

Premiera w Teatrze Ateneum została zorganizowana w ramach Oficjalnych Obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego.

(-)
Materiał Teatru
11 lipca 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia