Jaja z geja...

"Weekend z R." - reż. Krystyna Janda - Och-Teatr w Warszawie

...smaży smakowicie na Och-Patelni nie kto inny, tylko Jacek Poniedziałek, ogrywając i przerysowując wszystkie stereotypowe atrybuty kochającego inaczej dekoratora wnętrz, jednego z bohaterów farsy "Weekend z R"

Jego udział w tym przedsięwzięciu spotkał się już z gniewnymi prychnięciami, że jak tak można, aktor Warlikowskiego w błahej głupotce, ktoś, kto kiedyś odważnie wyznał swój homoseksualizm, w paradzie tanich kpin z gejów. Ludzie!!! Miejcież litość! Jak świat światem tragicy i koryfeusze wysokiej sztuki scenicznej lubili - dla czystej higieny - na chwilę zmienić emploi, powygłupiać się gwoli prostej radości komikowania, pogrzać się w bezwarunkowej aprobacie publiczności będącej dla każdego aktora łykiem małmazji.

Na scenie Och-Teatru Poniedziałek, perwersyjnie rozkręcając karykaturę geja do 15. potęgi, nie wygląda na zgnębionego swoim błazeństwem. Przeciwnie, w bałaganiarskiej bieganinie, w chaosie kolejnych qui pro quo ma bodaj najprecyzyjniej przygotowane puenty, wyliczone efekty, demonstruje profesjonalny kunszt komediowego grania. I nie przeszkodzi mu to zagrać w przyszłości ważnej roli. Na odwrót: przyjdzie mu to - po takim przewietrzeniu w błahostce - dużo łatwiej niż co poniektórym beznadziejnie poważnym nudziarzom.

Jacek Sieradzki
Przeglad
14 stycznia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...