Jak balować na Śląsku, to tylko w teatrze

sylwestrowe koncerty, spektakle i symboliczna lampka szampana

31 grudnia czynne będą prawie wszystkie sceny, a na nich - wszystko "ekstra". Od spektakli po wspólną z widzami zabawę

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Jak co roku, w wielogodzinnym koncercie pod tytułem "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" wystąpi cały zespół chorzowskiej sceny.

Usłyszymy (i zobaczymy) 55 premierowych wykonań dawnych przebojów z różnych zakątków świata (choć nie zabraknie i polskich), w nowych aranżacjach. Artyści przypomną nie tylko przeboje Paula Anki i Bee Gees, Adriano Celentano i Trubadurów, Modern Talking, Ich Troje i Tercetu Egzotycznego, ale również - Urszuli Dudziak, grupy Pink Floyd oraz Amy Winehouse. Pomysł koncertu: Anna Ratajczyk, reżyseria: Dariusz Miłkowski.

Początek- godz.21.30. Ceny biletów: 370 i 270 zł

Gliwicki Teatr Muzyczny

GTM zaprasza 31 grudnia na imprezę pod nazwą "Sylwester po węgiersku". W programie: dwuczęściowy koncert z udziałem węgierskiej orkiestry Rajko z Budapesztu, solistów: Małgorzaty Długosz i Witolda Matulki oraz baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Cygańska i ludowa muzyka w wykonaniu orkiestry Rajko przeplatana będzie utworami muzyki klasycznej i operetkowej. Warto dodać, że orkiestra zagra cały koncert nie wspomagając się nutami! A połączenie zawodowego profesjonalizmu z pełną energii improwizacją okraszone zaś zostanie lampką węgierskiego wina.

Uwaga; program zaprezentowany dwa razy: o godz. 18.00 (tylko spektakl, bilety od 80 do 120 zł) oraz o godz. 21.45

(spektakl plus poczęstunek, bilety od 130 do 180 zł).

Opera Śląska w Bytomiu

W sylwestrowy wieczór, nim przywitamy kolejny rok wraz z zespołem bytomskiej sceny, będziemy mieli okazję obejrzeć brawurowe przedstawienie "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana i pod muzycznym kierownictwem Tadeusza Serafina.

Ten wybór to bynajmniej nie przypadek, bo przecież akcja najsłynniejszej polskiej opery rozpoczyna się... 31 grudnia!

Tak więc zapraszamy w imieniu artystów do starego szlacheckiego dworu w Kalinowie, gdzie chór zebranych przy kominku dziewcząt szykuje się do noworocznych wróżb. Po przedstawieniu nie zabraknie niespodzianek i dodatkowych atrakcji.

Początek spektaklu - godz. 18.00. Ceny biletów: -150,130, 90 zł

Teatr Polski w Bielsku-Białej

W sylwestrowym programie, prócz wspólnej z widzami zabawy, znalazły się także dwie propozycje sceniczne.

Najpierw odbędzie się przed-premierowy pokaz komedii, pt.: "Pocztówki z Europy", w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. To pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i humoru opowieść o perypetiach pewnego pana, który po powrocie z długiej podróży nie zastaje w domu nikogo (ani niczego) na swoim miejscu.

Następnym punktem programu sylwestrowego spotkania na bielskiej scenie będzie natomiast spektakl muzyczny, pt.: "Walizki pełne wody", przygotowany przez Roberta Talarczyka,azłożonyz piosenek Kabaretu Moralnego Niepokoju, wykonywanych- oczywiście-przez artystów Teatru Polskiego. W przerwie pomiędzy częściami artystycznymi, teatr zaprasza na poczęstunek oraz toast noworoczny.

Początek - godz. 20.00. Ceny biletów: 250 zł, 220 zł i 180 zł

Teatr Nowy w Zabrzu

Miłośnicy sylwestrowych wieczorów w Teatrze Nowym, będą mogli obejrzeć najnowszy spektakl tej sceny, którego premiera odbędzie się 29 grudnia, czyli "Skrzynkę Pandory" w reżyserii Andrzeja Sadowskiego. Konstrukcja sztuki (autorzy: Billy Van Zandt i Jane Milmore) jest nietypowa. Trzy kobiety i dwaj mężczyźni w serii dialogów prowadzonych on-line wprowadzą widzów w historie swoich erotycznych przygód i podbojów, chwilowych miłosnych wzlotów i częstszych upadków. Po spektaklu czeka na publiczność tradycyjna lampka szampana. Początek godz.21.00. Bilety w cenie 100 zł.

Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

W sylwestra także scena częstochowska zaprasza (dwukrotnie) na swoją najnowszą propozycję repertuarową, czyli na sztukę Pam Valentine pt. "Przyjazne dusze", w reżyserii Jerzego Bończaka.

Czego może zatem oczekiwać publiczność? Odpowiedzi na dość zaskakujące pytania. Na przykład: jak zmienia się życie bohaterów zamieszkujących dom, w którym straszy? Czy duchy będą w stanie zaakceptować intruzów? Co tak naprawdę wiemy o zjawach i czy aby nie są one do nas podobne? O tym przekonać się będzie można, przychodząc na jedyny w swoim rodzaju teatralny seans spirytystyczny!

Bilety na spektakl o godz. 18.00 kosztujaą 100 zł i 80 z , na przedstawienie o godz. 21.00 -150 i 120 zł

Teatr Korez w Katowicach

W programie sylwestrowego wieczoru na przytulnej scenie Teatru Korez: spektakl, poczęstunek i niespodzianki, z których ta scena słynie nie tylko przy tak wyjątkowych okazjach. Szczególnie polecamy jednak przedstawienie komedii kryminalnej Anthonego Shaffera pt. "Pojedynek", w adaptacji i reżyserii Radka Dunaszewskiego. To historia pisarza powieści detektywistycznych, który zaprasza do domu aktora - Milo Tindla. Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę. A ponieważ nie ma ona reguł, więc widz i policja wpadają w sieć pułapek zastawionych przez parę wyrafinowanych graczy.

Początek-godz, 19.00. Bilety w cenie 75 zł.

Teatr Śląski w Katowicach

Teatr Śląski przygotowuje sylwestra z widzami od wielu lat. W tym roku najpierw zaprasza na przedstawienie sztuki Tomasza Mana pt. "Moja ABBA", w reżyserii Katarzyny Deszcz. To napisana białym wierszem historia kobiety w wieku średnim, która w 1976 roku obejrzała w Polsce koncert kultowej grupy ze Szwecji i uległa tak wielkiej fascynacji jej muzyką, że stale ją wyśpiewuje, a nawet... pragnie uciec z kraju do Skandynawii szybowcem. Spektakl okraszony jest, oczywiście, melodiami ABBY.

Potem będzie zaproszenie na kolację, noworoczny toast szampanem na scenie i tańce do białego rana. Kto zechce, może oddać się pod komendę wodzireja, kto woli solo, będzie się bawił przy muzyce w gronie przyjaciół. Uwaga: główną nagrodą rozlosowaną wśród gości będzie rejs do Sztokholmu!

Początek sylwestrowego wieczoru o godzinie 20.00. Bilety-250,300 i 350 zł (od osoby).

(-)
Polska Dziennik Zachodni
29 grudnia 2012

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia