Jak będzie wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie?

Miejsce, w którym koncerty muzyki poważnej zabrzmią na najwyższym światowym poziomie

Kilka sal koncertowych, z których największa pomieści nawet 1400 słuchaczy, a do tego sale multimedialne, sale prób czy restauracja – tak według założeń ma wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie. Województwo Małopolskie wspólnie z Gminą Miejską Kraków ogłosiło właśnie międzynarodowy konkurs na projekt siedziby tej nowej instytucji i otaczającego ją parku miejskiego. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na początek grudnia tego roku.

To kolejny ważny krok na drodze do powstania Centrum Muzyki w Krakowie – instytucji, która ma się stać nie tylko nowoczesną salą koncertową, ale też siedzibą dla najbardziej uznanych krakowskich instytucji: w tym artystów z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovia. Po zamianie gruntów pomiędzy Województwem Małopolskim a Agencją Mienia Wojskowego, przyszedł czas na szczegółowe zaplanowanie tego, jak ma wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie.

Centrum Muzyki będzie miejscem, w którym koncerty muzyki poważnej zabrzmią na najwyższym światowym poziomie. Chcielibyśmy jednak, żeby doskonała akustyka szła w parze z niebanalną architekturą – dzięki czemu nieatrakcyjne dzisiaj sąsiedztwo Bulwaru Kurlandzkiego zmieni się w tętniącą życiem, piękną dzielnicę Krakowa. Nie mam wątpliwości, że do 2024 roku powstanie tu miejsce, które będzie wzmocnieniem dla oferty kulturalnej Małopolski – mówi marszałek Jacek Krupa.

Jak zauważa z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – Centrum Muzyki wraz z Parkiem Muzyki i bezpośrednim połączeniem z Bulwarami Wisły jest kluczowym elementem rewitalizacji terenów nadbrzeżnych.

- To projekt o priorytetowym znaczeniu dla rozwoju funkcji metropolitalnych Krakowa. Park jest szczególnie oczekiwany przez mieszkańców Grzegórzek i będzie miejscem integracji mieszkańców. Zagospodarowanie nowej przestrzeni publicznej uwzględni piesze i pieszo-rowerowe połączenia – w tym ulicy Zieleniewskiego z Bulwarami Wisły oraz udostepnienie parku od strony ulicy Skrzatów. Mam nadzieję, że idea konkursu pozwoli na wyłonienie najlepszych współczesnych rozwiązań – podkreśla prezydent.

Ogłoszony właśnie konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma przyciągnąć projektantów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy – pula nagród w konkursie to w sumie aż 300 tys. zł, z czego zwycięscy przypadnie 150 tys. zł. Trzeba się jednak pospieszyć, bo chęć udziału w konkursie można zgłosić tylko do 3 września br., a projekty konkursowe trzeba przygotować do 19 listopada. Rozstrzygnięcie zaplanowano z kolei na początek grudnia tego roku.

Jak będzie wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie?
Rozpisując konkurs, Województwo Małopolskie i miasto Kraków zarysowało najważniejsze wymagania, jakie musi spełniać projekt na siedzibę Centrum Muzyki. Już wiadomo, że jego serce mają stanowić nowoczesne sale koncertowe – z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. Miejska Sala Koncertowa (miesząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (270-300 słuchaczy). W projekcie budynku musi się również znaleźć miejsce na przestronne sale prób, salę multimedialną, a także przestrzeń edukacyjną czy restaurację. Zakłada się, że powierzchnia użytkowa całego obiektu będzie miała 28 000 m kw.

Co ważne, konkurs obejmuje też projekt parku, który ma okalać Centrum Muzyki. Według wytycznych, teren ten ma być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Grzegórzki - rejon ulicy Skrzatów. Jurorzy będą też zwracać uwagę na to czy w koncepcji zostaną uszanowane obecnie rosnące na tym terenie drzewa, a także pozostałości po zabudowaniach Twierdzy Kraków.

Oceniająca prace konkursowe komisja będzie zwracać uwagę nie tylko na oryginalność rozwiązań architektonicznych, ciekawą bryłę, która dobrze wkomponuje się w otoczenie (w tym zaplanowany w sąsiedztwie kompleks akademicki Akademii Muzycznej), walory akustyczne, ale także na ekologiczne aspekty inwestycji. Mile widziane będą więc rozwiązania technologiczne, które sprawią, że Centrum Muzyki będzie nowoczesne, energooszczędne i możliwie mało uciążliwe dla środowiska.

Przypomnijmy, Centrum Muzyki ma powstać do 2024 roku przy ul. Skrzatów w Krakowie – jego siedziba będzie usytuowana pomiędzy: Bulwarem Kurlandzkim, nasypem kolejowym i terenem Akademii Muzycznej. Koszt całego projektu szacuje się na ok. 265 mln zł.

Warto dodać, że konkurs architektoniczny został przygotowany i ogłoszony przy współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków.

Filip Szatanik
Materiał organizatora
9 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia