Jak co roku wybrzmią dzieła Mozarta

24. edycja Festiwalu Mozartowskiego

Tegoroczną, 24. edycję Festiwalu Mozartowskiego, który odbędzie się w dniach 12 czerwca - 19 lipca, otworzy w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej premierowe wykonanie "Uprowadzenia z seraju" w reżyserii i scenografii Eweliny Pietrowiak, pod kierownictwem muzycznym Rubena Silvy, z kostiumami Katarzyny Nesteruk.

Festiwal zakończy, 18 i 19 lipca, podobnie jak w roku ubiegłym, widowisko plenerowe na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie. Tym razem będzie to Czarodziejski flet w reżyserii Jerzego Lacha; kierownictwo muzyczne sprawować będzie Ruben Silva.

Obok najbardziej znanych oper wielkiego kompozytora, jak Don Giovanni, Die Zauberflöte, Cos fan tutte i Le nozze di Figaro, przedstawione zostaną rzadziej goszczące na scenach, a znajdujące się w stałym repertuarze Warszawskiej Opery Kameralnej: La clemenza di Tito, Betulia liberata, Apollo et Hyacinthus, Ascanio in Alba oraz Lucio Silla. Tradycyjnie - w pięknych wnętrzach Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich, Pałacu w Wilanowie i warszawskich kościołów - zaprezentowana zostanie muzyka symfoniczna i kameralna W.A. Mozarta.

Nowością 24. Festiwalu Mozartowskiego będą dwa nurty: Mozart dla dzieci i Mozart Off.

W ramach projektu "Mozart dla dzieci" odbędą się dwa przedstawienia według opery Czarodziejski flet. Wystawione zostaną w języku polskim i przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym, od 7. roku życia. W spektaklach wystąpią najlepsi soliści WOK wraz z orkiestrą - Sinfoniettą Warszawskiej Opery Kameralnej.

Mozart Off jest kontynuacją pierwszej edycji Sceny Młodych, inicjatywy skierowanej do młodych kreatywnych twórców, absolwentów i studentów uczelni artystycznych, szukających pomocy w realizacji i promocji swoich projektów artystycznych. To wyjście młodych artystów w przestrzeń publiczną, którego celem jest szersze zainteresowanie operą mieszkańców Warszawy oraz turystów. Utwory Mozarta zabrzmią więc niespodziewanie w zaskakujących okolicznościach na trasie od stacji metra Centrum po Skwer Hoovera.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie www.operakameralna.pl.

Odbywający się już od ponad 20 lat Festiwal Mozartowski jest sztandarowym i najważniejszym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Pomysłodawcy tego unikalnego na skalę światową zamierzenia: założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt sprawili, że co roku w Warszawie rozbrzmiewały wszystkie dzieła sceniczne Mozarta (w wykonaniu zespołu artystycznego Opery), a także jego msze, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne.

Patron Honorowy 24. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Festiwal Mozartowski dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Festiwalu
7 czerwca 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...