Jak jubileusz, to jubileusz

10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "KATOWICE - DZIECIOM"

Organizowany przez Teatr Ateneum Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Katowice - Dzieciom" kończy w tym roku dziesięć lat. Przed nami 18 teatrów, 20 tytułów, 34 przedstawienia z 10 krajów, które będzie można zobaczyć na 3 scenach - Ateneum, Galerii i Kinoteatru Rialto oraz w plenerze ulicznym. Bogactwo motywów, form i nastrojów.

Jak jubileusz, to jubileusz, więc tym razem konkursowe zmagania trwać będą o jeden dzień dłużej. Czeka nas zatem całe sześć dni emocji i wspaniałych wrażeń; tym bardziej wyjątkowych, że organizatorzy odeszli od wypracowanej w ostatnich latach koncepcji - konfrontacji teatru polskiego z lalkarzami wybranego kraju - i zaprosili do udziału laureatów poprzednich dziewięciu konkursów oraz zespoły z miast partnerskich.

O nagrody Prezydenta Miasta Katowice walczyć będą 2 inscenizacje krajowe i 12 zagranicznych (z Czech, Japonii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Węgier i Ukrainy). Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem wszystkie spektakle adresowane są do publiczności dziecięcej. W tym roku każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie: najmłodszych ucieszą klasyczne baśni (choć nie zawsze w klasyczny sposób zrealizowane), jak ukraińska wersja "Królowej Śniegu", toruński "Słowik" czy "Królewna Śnieżka" z węgierskiego Peczu, a także zupełnie nowe historie ("Klaunada" z Koszyc, "Poznańskie koziołki" czy przezabawna "Muubajka" w wykonaniu Divadla PIKI - ubiegłorocznych festiwalowych zwycięzców); starsi zobaczą m.in. refleksyjną litewską "Pozytywkę" i pełną poezji niemiecką opowieść o Gęsi, Śmierci i tulipanie. Wszyscy - niezależnie od wieku - będą się znakomicie bawić na familijnym, dynamicznym widowisku ulicznym z Budapesztu.

Wśród 6 imprez towarzyszących dzieci obejrzą przedstawienie muzyczne z Hiszpanii i najnowszą premierę gospodarzy, dla dorosłych natomiast wystąpią teatry polskie ( Ateneum z "Joanną d\'Arc", Poznań z żartobliwymi miniaturami Ignacego Nikorowicza o małżeńskich rozterkach, Warszawa z okrutną impresją wg Zbigniewa Herberta o samotności i bezwzględności natury ludzkiej) oraz - chyba największa atrakcja festiwalu - Jagdish Bhatt z Indii, który zaprezentuje tradycyjny teatr marionetek z rejonu Radżastanu.

Artysta z Indii poprowadzi również warsztaty aktorskie, podobnie jak Japończyk, Noriyuki Sawa. W Galerii Ateneum odbędzie się też wernisaż wystawy grafik Joanny Piech.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
18 maja 2011

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...