Jak Kapitan Porządek ratował Matkę Ziemię a urzędnicy miejscy mu w tym pomagali

"Kapitan Porządek" - reż. Przemysław Żmiejko - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Czego można nauczyć się na śmietniku? Okazuje się, że mnóstwa rzeczy. Właśnie tam rozgrywa się najnowszy spektakl Teatru Lalki i Aktora Kubuś. To tam ulokowała swych bohaterów Magdalena Mrozińska, autorka sztuki Kapitan Porządek. Tytułowy kapitan to kontener na szklane odpady, jego towarzyszami są Lodówka i czechosłowacki Telewizor.

Kapitan Porządek funkcję otrzymał od Naczelnego Kontenera, który nakazał mu ratowanie świata. Kapitan zachowuje się jednak jak nieśmiały chłopiec, którego nikt nie chce słuchać. Zmienią to dopiero poznani na śmietniku przyjaciele.

Opowieść jest zabawna i bardzo pouczająca.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 5 w Kielcach, które jako pierwsze zobaczyły ten spektakl były oczarowane bajką. Zasługa to nie tylko aktorów: Magdy Daniel, która do perfekcji opanowała jazdę na desce, Beaty Ostrowskiej i Andrzeja Skorodzienia, ale także twórczyni scenografii: Joanny Biskup-Brykczyńskiej, autora muzyki Filipa Sternala, a przede wszystkim reżysera Przemysława Żmiejki. To im udało się w gimnastycznej sali wyczarować świat, w którym przedmioty mówią i zachowują się z sensem a ludzi dzielą na wstręciuchów i rozumnych. Ci pierwsi nie szanują naszej Matki Ziemi.

Sztuka powstała na zamówienie wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta i jest elementem szerszej kampanii edukacyjnej skierowanej do przedszkolaków i uczniów klas I - III. Trzeba przyznać, że to co zaprezentowano zasługuje na pochwalę: jest dowcipne, zaskakujące i ciekawe.

By utrwalać wiedzę zdobytą w czasie spektaklu uczniowie otrzymali od Urzędu Miasta zestawy: maskotkę kapitana Porządka, książkę z jego przygodami, kolorowanki oraz grę.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
19 grudnia 2017

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...