Jak odnaleźć prawdę?

"Grotowski non-fiction" - reż. Katarzyna Kalwat - Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu - Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Będzie to produkcja wyjątkowa, bo po raz pierwszy w historii opolska oraz wrocławska scena łączą siły, by zmierzyć się z fenomenem, twórczością, mitem i historią Jerzego Grotowskiego – jednego z największych reformatorów polskiego teatru.

Do projektu zaangażowaliśmy najgłośniejsze nazwiska sztuki światowej rangi m.in. Zbigniewa Liberę, a reżyserii projektu podjęła się Katarzyna Kalwat (artystka wyróżniona w tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje). Przed nami projekt na pograniczu spektaklu/wystawy/performansu. Projekt ważny, na który Opole od dawna czekało.

O spektaklu:
„Grotowski non-fiction" jest projektem zainspirowanym życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego, który tworzył słynny Teatr 13 rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu.

Grotowski w teatrze jest postacią kultową. Jak zatem w takim mitologicznym postrzeganiu twórcy odnaleźć prawdę? Czy w ogóle dotarcie do prawdy o człowieku na podstawie zachowanych wspomnień i śladów jest możliwe? Zadanie staje tym trudniejsze, że żadna z osób biorących udział w projekcie nigdy nie widziała na żywo spektaklu Jerzego Grotowskiego.

„Grotowski non-fiction" to projekt o stwarzaniu pamięci. Kluczowym elementem tej eksperymentalnej pracy jest próba odtworzenia postaci samego Grotowskiego poprzez uwagi, opinie, wspomnienia oraz wyobraźnię i fantazję aktorów, którzy – przewrotnie – stają się reżyserami i badaczami tematu, wciągając widzów w nietypowe prace rekonstrukcyjne.

W trakcie pracy nad projektem powstała książka o Grotowskim pisana z perspektywy aktorów, a kontynuacją spektaklu jest wystawa Zbigniewa Libery.

Więcej informacji: https://teatropole.pl/15381/

TEKST: Krzysztof Szekalski oraz zespół aktorski

KONCEPCJA:

Katarzyna Kalwat i Zbigniew Libera

KURATOR PROJEKTU:
Joanna Zielińska

MUZYKA:
Hanka Klepacka

REALIZACJE WIDEO/ ZDJĘCIA:
Tomasz Tyndyk

ŚWIATŁO:
Ewa Łuczak

KONCEPCJA: OBSADA:

Katarzyna Kalwat i Zbigniew Libera Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu:
Magdalena Maścianica
KURATOR PROJEKTU: Monika Stanek
Joanna Zielińska Andrzej Jakubczyk
Rafał Kronenberger
MUZYKA:
Hanka Klepacka Wrocławski Teatr Współczesny:
Ewelina Paszke-Lowitsch
REALIZACJE WIDEO/ ZDJĘCIA: Mariusz Bąkowski
Tomasz Tyndyk Jerzy Senator

ŚWIATŁO: Gościnnie:
Ewa Łuczak Hanka Klepacka
Roman Pawłowski

Kontakt:
Anna Karoń
Zastępca Dyrektora
e-mail: a.karon@teatropole.pl
tel. kom.: 668 243 577

Najbliższa premiera:

Przemysław Pilarski
„Reality show(s)"
reżyseria: Jan Hussakowski
premiera: luty 2019 roku

(-)
Materiał Teatru
29 listopada 2018

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia