Jak przygotować uczniów do odwiedzenia teatru

Projekt "Teatralne spięcie"

26 i 27 października realizowany był w Teatrze Dramatycznym projekt pod hasłem "Teatralne spięcie". Stowarzyszenie Pedagogów Teatru wybrało 10 scen w kraju, wśród nich wałbrzyski teatr do realizacji projektu edukacyjnego.

Założeniem jest stworzenie narzędzi dla nauczycieli, które pomogą w atrakcyjny sposób przygotować uczniów do odwiedzania teatru. Ma to nastąpić w wyniku połączenia dwóch energii - szkoły i teatru, jak mówią realizatorzy wałbrzyskiego projektu.

Najpierw odbyły się zajęcia z pracownikami teatru - aktorami, pracownikami technicznymi sceny, pracowni i administracji. Wyszli od pytania: Czego teatr oczekuje od widza? Starali się też uświadomić sobie: Czego widz oczekuje od teatru? W mieszanych grupach zastanawiali się, jak wykorzystać potencjał każdego z nich i stworzyć propozycję warsztatów, dzięki którym nauczyciele zachęciliby młodzież do zainteresowania uczniów teatrem. Pomysły okazały się interesujące. Potem podobne zajęcia z wykorzystaniem pomysłów pracowników teatru odbyty się z nauczycielami szkół ponad-podstawowych z Wałbrzycha i okolic. Kanwą warsztatów był wybrany z repertuaru spektakl "Na Boga" w reż. Marcina Libera. Dorota Ogrodzka i Jakub Drzastwa ze SPT oraz Michał Pabian, dramaturg, Mirosława Żak i Sara Celler-Jezierska aktorki Dramatu, pracowali z nauczycielami nad stworzeniem nowych płaszczyzn współpracy między szkołą a teatrem, nad otwarciem wyobraźni dla stworzenia nieznanych i nienazwanych dotąd przestrzeni wzajemnego iskrzenia. Po to, by uczeń nie usypiał na lekcji "o życiu i twórczości"...

Następne zajęcia projektu odbędą się 9 i 10 listopada.

 

Elżbieta Gargała
Tygodnik Wałbrzyski
7 listopada 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...