Jak zatrzymać kochanka

"Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła" - reż. Grzegorz Mrówczyński - Teatr Rampa

Pietro Aretino tworzący w XVI wieku, napisał oryginalną, frywolną opowieść na temat „tajemnic alkowy", która w tamtych czasach wywołała dużą sensację. Była ona bowiem swojego rodzaju poradnikiem dla pań, głoszącym jak zaspokoić męską pożądliwość i zadowolić próżnych kochanków, omamiając ich seksem i komplementami.

Tytułowa doświadczona w swoim fachu kurtyzana Nanna udzielała bardzo konkretnych wskazówek swojej młodziutkiej córce, którą postanowiła "wykształcić" także na kurtyzanę, uważając ten fach za lepszy od stanu małżeńskiego i zakonnego. Dlaczego? Ponieważ - jej zdaniem - tylko sprytnie usidleni mężczyźni będą przez lata utrzymywać swoją kochankę, pozostając w prześwadczeniu że są dla nich jedynymi. Mottem działań zaradnej matki było stwierdzenie, że „Sztuka polega nie na tym, żeby zyskiwać kochanków, ale na tym, żeby ich przy sobie zatrzymywać".

Zapraszamy widzów dorosłych na jakże aktualną komedię obyczajową, która jest pomysłową adaptacją prozy Pietro Aretino, celującą w intrygującym i zabawnym prezentowaniu intymnych relacji kobiety i mężczyzny. Nasz spektakl zderzając w sobie specyficzny język dawnej epoki z dzisiejszymi środkami wyrazu, w wysmakowany sposób zobrazuje nam pewne damsko-męskie zależności, które przez ostatnie 500 lat... właściwie się nie zmieniły.

(-)
Materiał Teatru
20 stycznia 2015

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia