Jaką miłością kochała?

"Anna Karenina" - reż. Grigorij Lifanov - Teatr Powszechny w Radomiu

Miłość jest tematem niezwykle nośnym. Zwłaszcza ta, która wymaga wielkich ofiar. Jedną z najpiękniejszych, ale i najokrutniejszych miłości przedstawił wybitny pisarz Lew Tołstoj w głośnej powieści „Anna Karenina". Doczekała się ona wiele adaptacji filmowych i teatralnych.

Już w najbliższy piątek w Teatrze Powszechnym w Radomiu odbędzie się długo wyczekiwana premiera najnowszej sztuki Grigorija Lifanova na podstawie tej powieści Tołstoja. Nie sposób nie zadać sobie pytania jaką ofiarę poniesie Anna, Wroński i Karenin w adaptacji reżysera.

Przedsmak sztuki stanowią zdjęcia Katarzyny Dorosińskiej, która wciela się w postać Anny, z przymiarek kostiumów autorstwa Zofii de Ines Lewczuk. Scenografka ma w swoim dorobku ponad sto różnych realizacji w kraju i zagranicą, a już pierwszy rzut oka na zdjęcia z przymiarek wskazują, że niezmiennie de Ines Lewczuk pozostaje w wielkiej formie artystycznej. Na scenie Katarzynie Dorosińskiej partnerować będą między innymi Jarosław Rabenda w roli Karenina i Marek Braun jako Aleksiej Wroński.

Oprawą muzyczną sztuki zajął się utalentowany polski muzyk, Grzegorz Jabłoński. Wiele też można się spodziewać po scenografii autorstwa Wojciecha Stefaniaka, zważywszy, że scenografie w sztukach Lifanova stanowią ich nieodłączny i bardzo ważny element, obok którego nie sposób przejść obojętnie. I wreszcie choreografia przygotowana przez Tomasza Tworkowskiego, tancerza, mima, choreografa, wieloletniego aktora Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Grigorij Livanof zebrał wokół siebie wybitnych realizatorów polskiego teatru. Jaka artystyczna mozaika powstanie z tej współpracy? Już wkrótce będziemy mogli się o tym sami przekonać i na własne oczy zobaczyć jaką miłością kochała Anna Karenina.

Paulina Aleksandra Grubek
Dziennik Teatralny
26 września 2013
Portrety
Grigorij Lifanov

Książka tygodnia

Słownik miejsc wyobrażonych
Państwowy Instytut Wydawniczy
Alberto Manguel, Gianni Guadalupi

Trailer tygodnia