Jakie będą te Prapremiery?

9. Festiwal Prapremier Bydgoszcz 2010 oraz Aneks

Podczas tegorocznego Festiwalu Prapremier zobaczymy 13 spektakli z całej Polski. Patrząc na program, ciężko jest wytypować faworyta.

Do tej pory zobaczyliśmy trzy konkursowe przedstawienia. Festiwal otworzy! spektakl "Getsemani" [na zdjęciu] w reżyserii Anny Augustynowicz. Część widzów wyszła po prawie dwóch godzinach znudzona, część zdumiona. - Przecież David Hare jest naprawdę dobrym dramaturgiem. Dlaczego wybrano tak banalny i oczywisty tekst? - dziwił się jeden z widzów. Sławek, muzyk dodał. - Prawie zasnąłem. To, że politycy opłacani są przez biznesmenów, którzy dzięki temu płacą niższe podatki, już dawno wiedziałem. I że są bezwzględne kobiety też. Że przez polityków cierpią niewinni, również nie było dla mnie odkrywcze. Poza tym, nie podobała mi się gra aktorów - kończy swój wywód.

Denerwujące i dekoncentrujące były trzaski, które słychać było podczas zapalania reflektorów. Chyba czas na ich wymianę. Spektakl nie zebrał pełnej widowni. Kilka rzędów było zupełnie pustych. A to rzadki widok podczas bydgoskich Prapremier.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie pokazał wczoraj dramat Martina Crimpa "Twarzą do ściany". Spektakl wyreżyserował Iwo Vedral.

Podczas festiwalu w 2009 roku mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwe perełki. Na naszej scenie widzieliśmy "Trylogię" Jana Klaty z Teatru Starego z Krakowa. Podziwialiśmy Annę Dymną w roli Hajduczka, Krzysztofa Globisza, Jana Peszka. Bardzo pomysłową scenografię autorstwa Justyny Łagowskiej, która całą akcję umieściła w lazarecie. 240 minut minęło bez syndromu "bolących pośladków". Z wypiekami na twarzy, wzruszeni, wychodziliśmy pod wrażeniem świetnego skrótu oryginalnego tekstu, jakiego dokonali Klata i Sebastian Majewskim (Majewski pomógł reżyserowi w adaptacji tekstu).

Widzieliśmy "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny TR Warszawa. Wartki i cierpki tekst Doroty Masłowskiej, Danuta Szaflarska i Roma Gąsiorowska na scenie sprawiły, że dla wielu spektakl był faworytem. Wygrała "Trylogia". I tego werdyktu nikt z żalem nie przyjął.

W tym roku zobaczymy co mają nam do powiedzenia twórcy mniej znanych, choć trudno jeszcze powiedzieć, czy gorszych zespołów.

Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, podczas konferencji przed festiwalem, powiedział: - W zeszłym roku mieliśmy festiwal gwiazd. W tym - doceniamy prowincję. "Prowincja" dyrektora Łysaka przełożyła się frekwencję. Wolontariusze, którzy rok obgryzali z nerwów paznokcie, bo nie wiedzieli, czy uda im się wejść na widownię, często odchodzili z kwitkiem. Teraz siedzieli w pierwszych rzędach. Teatr oszczędził też na koncercie. W ubiegłym roku wystąpił duet - Konrad Kucz i Gaba Kulka, dwa lata temu IT - projekt muzyczny Ani Włodarskiej i zespołu Potty Umberella. Trzy lata wstecz - Plazmatikon, a jeszcze wcześniej Maria Peszek. To była dobra tradycja.

Jest za to (o trzy) więcej przedstawień. W niedzielę dowiemy się, jaki jest werdykt jury w składzie: Piotr Kruszczyński - reżyser, Joanna Krakowska, zastępczyni redaktora naczelnego "Dialogu" i Maciej Prus, reżyser i aktor teatralny.

Atrakcją są otwarte konferencje poprzedzające spektakle. - Odbywają się codziennie w studiu radia PiK przy ulicy Gdańskiej 48. Godziny spotkań z twórcami spektakli umieszczone są na ulotkach, afiszach i zapowiadane w radiu PiK - mówi Katarzyna Kamerduła z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Dominika Kiss-Orska
Gazeta Pomorska
5 października 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...