Jakie są granice człowieczeństwa?

"Uciekaj" - reż. Agnieszka Radzikowska - Katowice Miasto Ogrodów i Fundacja Impro Silesia

Kiedy lepiej jest już nie czuć? Jak bardzo jesteśmy uwikłani w działanie systemu i wobec niego bezradni? Krótka impresja ruchowa do muzyki zespołu MØW nie daje bezpośrednich odpowiedzi na powyższe pytania. Dwie Polki i dwie Ukrainki tworzą na ekranie międzykulturową społeczność. Są razem, ale ich przeżywanie odbywa się na indywidualnych zasadach.

To także historia o solidarności kobiet, byciu razem, wsparciu. Na całość antracytowy cień rzuca tocząca się wciąż na Ukrainie wojna.

Sporą część etiudy stanowi improwizacja ruchowa. Surowość ścian Huty Uthemanna, gdzie realizowane były zdjęcia, dzięki uprzejmości Fundacji Dajse, podkreśla tylko przekaz.

Za reżyserię odpowiada Agnieszka Radzikowska (reżyserka, edukatorka, aktorka Teatru Śląskiego). Obrazek i montaż należy do Piotra Pawlusa (operator, dokumentator). Choreografia z kolei to zasługa Natalii Dinges (choreografka, edukatorka, tancerka).

W klipie występują Wasiukowa Kateryna Jewheniwna oraz Nina Zacharowa (obecnie aktorki Teatru Śląskiego), a także Natalia Dinges i Anna Bratek (liderka zespołu MÓW)

Premiera video na kanale MØW 2.09.2022, godz. 20.00

Przedpremierowo można zobaczyć video pod linkiem (po premierze link nie ulegnie zmianie):
https://www.youtube.com/watch?v=OyC_woM5Ikw

Projekt mógł zaistnieć dzięki wsparciu Katowice Miasta Ogrodów w ramach programu Teatrogranty 2022 oraz Fundacji Impro Silesia.

Utwór "Uciekaj" pochodzi z drugiej płyty zespołu MØW pt. W jednym pokoju. Zespół powstał w 2017 roku. Na swoim koncie ma dwie płyty długogrające. Jego celem jest kontynuacja tradycji polskiej piosenki. Ania Bratek (voc), Aga Derlak (p), Mateusz Szewczyk (b) oraz Adam Wajdzik (dr) potrafią połączyć songwriting z jazzem posypując wszystko odrobiną soulu. Ich muzyka do posłuchania gdzie chcesz: https://ffm.to/MOWwjednympokoju

Anna Bratek , Agnieszka Radzikowska
Materiał organizatora
2 września 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...