Jakiego koloru jest kurtyna żelazna?

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na akcję "Dotknij Teatru"

Warsztaty aktorskie, wystawa, możliwość zobaczenia kulis Teatru i kilka innych atrakcji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w dniach 27-31 marca w Teatrze Polskim w Poznaniu.

"Dotknij Teatru" to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr "od kuchni", zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza w dniach 27-31 marca na następujące wydarzenia:

- Wystawa rekwizytów, kostiumów, publikacji i plakatów Teatru Polskiego w Poznaniu

- Przechadzki teatralne - Teatr Polski w Poznaniu od kulis
Jakiego koloru jest kurtyna żelazna? Kim jest inspicjent? Dlaczego w teatrze nie należy gwizdać? Co to jest "hamletówka" i "jaskółka"? Jak wygląda garderoba?

Uczestnicy "Przechadzek teatralnych" znajdą odpowiedzi na te (a także inne) pytania podczas godzinnej wizyty w Teatrze Polskim w Poznaniu, w czasie której można zajrzeć za kulisy Teatru. Program zwiedzania - dostosowany do potrzeb grupy zwiedzającej - obejmuje "łyk historii" połączony z możliwością obejrzenia całego teatralnego zaplecza.

- Na tropie teatru - gra warsztatowa dla dzieci w wieku 9-13 lat
W zakamarkach Teatru Polskiego kryją się zapomniane historie, zaś jego mury i deski sceny mogłyby opowiedzieć niejedną ciekawą opowieść.

Gdy zgubimy się w teatralnych korytarzach może usłyszymy echa głosów wielkich aktorów, zostaniemy zaproszeni na próbę spektaklu lub trafimy na ślad nierozwiązanej dotąd zagadki Zapraszamy do odkrycia sekretów i zapomnianej wiedzy.

- Studio aktorskie - otwarte warsztaty aktorskie z Michałem Kaletą
Umiejętności aktorskie - np. panowanie nad emocjami, poprawna dykcja, improwizacja - przydatne są nie tylko na scenie, ale również w codziennym życiu, dlatego dwugodzinne warsztaty adresowane są zarówno do osób zainteresowanych pracą na scenie, jak i do tych, które lubią teatr i nowe wyzwania. Podczas zajęć uczestnicy wykonają ćwiczenia wokalno-ruchowe powiązane ze sztuką improwizacji, interpretacji tekstu czy opanowaniem własnego ciała i głosu.

Warsztaty poprowadzi Michał Kaleta, aktor Teatru Polskiego w Poznaniu oraz wykładowca w Studiu Aktorskim Teatru Polskiego w Poznaniu.

- Dziecięce atelier
Oglądaj spektakl, a my w tym czasie zaopiekujemy się Twoim dzieckiem. Zapraszamy 30 marca (niedziela) o godz. 17.00 na "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi w reżyserii Uli Kijak.

W czasie gdy rodzice oglądają spektakl, dzieci przebywają pod opieką wykwalifikowanych animatorów i biorą udział w bezpłatnych warsztatach "Dziecięce atelier. Twórcze i radosne zabawy teatralne".

Warsztaty rozpoczną się o godz. 16.45. Bilet wstępu na przedstawienie upoważnia do odebrania w kasie teatru bezpłatnej wejściówki na warsztaty dla dzieci (liczba miejsc ograniczona). Podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczone animatorki dzieci stworzą scenki teatralne, a także wezmą udział w zabawach ruchowych, słowno-muzycznych oraz plastycznych.

W trakcie akcji "Dotknij teatru" zapraszamy na spektakle:

- „Mizantrop” Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego w reż. Kuby Kowalskiego
- „Kwaśne mleko” Maliny Prześlugi w reż. Uli Kijak
- „Dr@Cula. Vagina Dentata” Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej w reż. Agaty Biziuk

Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach.

(-)
Materiał Teatru
25 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia