Jan Klata bierze się za Platona i pyta, czym jest dziś sprawiedliwość
"Państwo" - aut. Platon - reż. Jan Klata - Teatr Słowackiego w KrakowieJedno z najważniejszych dzieł filozoficznych, stanowiące podwaliny myślenia o funkcjonowaniu społeczeństwa - „Państwo" Platona na deskach Teatru im. Słowackiego. Przedstawienie reżyseruje Jan Klata. „To nie będzie nudna rozprawa filozoficzna. To będzie bezkompromisowa dyskusja o sprawach najważniejszych" – zapowiadają twórcy. Premiera 19 stycznia na Dużej Scenie.
"Lepiej spłonąć niż zblaknąć" – zapowiadają twórcy najnowszy tytuł na afiszu Teatru Słowackiego. Po raz kolejny reżyseruje tu Jan Klata. Tym razem na warsztat wziął dzieło filozoficzno-polityczne Platona. W swoim „Państwie", datowanym na ok. 380 r. p. n. e. grecki filozof zawarł syntezę poglądów na temat funkcjonowania społeczeństwa i tego, co nazywa „filozofią rzeczy ludzkich". Napisane w formie dialogu dzieło jest poszukiwaniem formuły państwa idealnego, w którym filozof zastanawia się także, czym jest sprawiedliwość. W najdłuższym platońskim dialogu głos dostają: Sokrates, sofista Trazymach, Kefalos i jego syn Polemarch, Glaukon i Adejmantos – bracia Platona oraz Klejtofon.
Krakowskie przedstawienie jest produkcją realizowaną wspólnie przez Teatr Słowackiego i niemiecki Nationaltheater Mannheim.
"Będziemy dyskutować o sprawiedliwości. Czym jest dzisiaj sprawiedliwość? Czy jest jedna i niezmienna, czy zawiera w sobie pole do interpretacji i manipulacji? Do jej siłowego zawłaszczenia i zdeptania? Kto ma prawo wydawania sądów, co jest sprawiedliwe, a co sprawiedliwe nie jest? I czy ta sprawiedliwość jest dziś nam rzeczywiście tak niezbędna?" - zapowiada swój najnowszy spektakl Teatr Słowackiego.
"Państwo" Platona w interpretacji Jana Klaty zapowiadane jest jako spektakl o zrozumieniu i próbach odnalezienia się w świecie, w którym prymat nad prawdą ma jej interpretacja.
"Zresztą co tą prawdą faktycznie jest, a co rozumiemy lub chcemy rozumieć jako prawdę? Naszą prawdę. Gdzie leży prawdziwy świat, a co rozmywa się, reinterpretuje i zniekształca w tłumaczeniu?" - pytają twórcy, dodając, że spektakl Klaty to rzecz o wyzwoleniu. "O stanięciu w prawdzie, bez względu na konsekwencje".
Jan Klata w roli największego filozofa starożytności obsadził dwie znakomite aktorki Teatru Słowackiego. W postać Sokratesa w jego „Państwie" wcielą się Dominika Bednarczyk – słynny Konrad z "Dziadów" Mai Kleczewskiej oraz Karolina Kazoń oklaskiwana za brawurowo zagraną postać Danuty Wałęsowej w przedstawieniu "1989" Katarzyny Szyngiery.
Mateusza Bieryta i Wojciecha Dolatowskiego zobaczymy jako Polemarcha. W rolach braci Platona Glaukona i Adejmantosa wystąpią Marcin Kalisz i Marcin Sianko. Nestor sceny przy placu Św. Ducha Feliks Szajnert i gościnnie występujący tu Jacek Strama wcielą się w postać Kefalosa. Niemiecka aktorka Linda Pöppel w "Państwie" Jana Klaty wcieli się w Trazymacha.
Spektakl będzie grany w języku starogreckim, polskim oraz niemieckim. Widzowie będą mogli śledzić akcję przedstawienia z pomocą słuchawek z tłumaczeniem na język polski.
"Państwo" Platona to kolejna premiera sezonu artystycznego Teatru Słowackiego pod szyldem "Wersal się skończył" i kolejne przedstawienie stworzone tu przez jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów teatralnych.
Przypomnijmy, ubiegły rok Teatr Słowackiego otworzył spektaklem „Act of Killing", w którym Klata przeniósł na teatralne deski głośny i wielokrotnie nagradzany, nominowany do Oscara film dokumentalny Joshu'y Oppenheimera. Film pod tym samym tytułem opowiada o działaniach indonezyjskich szwadronów śmierci w 1965-66 roku. W ujęciu Klaty to głos o tym, do czego prowadzi tolerowanie zła.
Spektakle Jana Klaty co jakiś czas można zobaczyć również na scenie Starego Teatru, w którym Klata dyrektorował w latach 2013-2017. Niedawno, po dwóch latach przerwy, do repertuaru wrócił słynny "Wróg ludu", pojawiające się od czasu do czasu "Wesele" niezmiennie od lat szczelnie wypełnia widownię.