Jan Klata o Polsce, Europie i Świecie

"Szajba" - reż: Jan Klata - Teatr Polski we Wrocławiu

Kiedy zająłem miejsce wraz z innymi widzami pod ogrodowym foliowcem i usłyszałem głos z głośników, który poinformował nas o zakazie rejestracji spektaklu oraz zakazie ... prykania pod folią, co by nie szczypieło w oczy pomyślałem, że będzie rubasznie.

I było, ale nie tylko, przede wszystkim zwyczajnie zabawnie, a śmiech, który co rusz rozbrzmiewał nie był pustym rechotem. Jan Klata często niewybrednym językiem chce nam powiedzieć coś ważnego o nas, o Polsce, Europie i Świecie. Co prawda nie wszystkie żarty były trafione w punkt, ale w lawinie wydarzeń i ogólnej wesołości gdzieś ginęły. Fabuła jest zwariowaną mieszanką erotyki, historycznych stereotypów, skrzywionego patriotyzmu i przerysowanego terroryzmu. Główną postacią jest sfrustrowany i podstarzały Mister Ble (Wojciech Ziemiański). Pewnego dnia postanawia być dożywotnim premierem Polski i odkłamywać historię. Tymczasem, jego żona Wiktoria (Kinga Preis) w poczuciu osamotnienia oddaje się w ręce terrorysty o pseudonimie 99 Groszy (Marcin Czarnik), który pragnie nie tylko jej, ale również wolnych Kujaw. "Szajba" jest formą abstrakcyjnej wizji polityki przyszłości. Twórcy - Jan Klata (reżyser) i Małgorzata Sikorska-Miszczuk (autorka sztuki) zafundowali sobie i widzą szaloną zabawę formą i treścią. Drwią ze współczesnych polityków, osób publicznych, z uznanych wartości, stereotypów narodowych, a nawet zażartowali z terrorystów - separatystów. Dokonali zbitek pozornie nie łączących się wątków. Jednym słowem - szajba. Mam wrażenie, że takie zabiegi są możliwe wyłącznie w teatrze. Wśród aktorów najefektowniej wypadła Kinga Preis. Mimo, użycia nie wielkich środków wyrazu jak zwykle robi z nami co chce. Tym razem najczęściej bawi. Skoro mowa o zabawie to najwięcej salw śmiechu wywołuje duet terrorystów (Marcin Czarnik, Michał Majnicz). 

Kto zatem lubi abstrakcyjny humor i nie boi czasami ocierających się o dobry smak żartów typu Monty Python "Szajbę" musi potraktować jako żelazną pozycję do obejrzenia.

Piotr Bogdański
Nowe wiadomosci Wałbrzyskie
13 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...