Jan Klata rekomendowany na dyrektora Starego Teatru

Reżyser i dramaturg został polecony

Reżyser i dramaturg Jan Klata został zarekomendowany na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie - poinformował rzecznik ministerstwa kultury Maciej Babczyński.

Do ogłoszonego przez ministerstwo pod koniec maja postępowania, oprócz Klaty, zaproszeni zostali: dyrektor krakowskiej Łaźni Nowej i dyrektor festiwalu Boska Komedia Bartosz Szydłowski, reżyser Michał Zadara, dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego w Katowicach Tadeusz Bradecki i dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. Jarzyna nie uczestniczył w postępowaniu, które ma wyłonić dyrektora krakowskiej sceny. 

Kandydaci na dyrektora Starego Teatru zostali poproszeni o przedłożenie koncepcji kierowania teatrem. - Zespół, który miał ocenić koncepcję zarządzania teatrem, jednomyślnie zarekomendował w poniedziałek Jana Klatę - powiedział PAP Babczyński.

W zespole tym zasiadali m.in. Krzysztof Globisz, prof. Jacek Popiel i Jerzy Trela. Rekomendacja trafi do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, do którego należy decyzja o powołaniu dyrektora.

Jan Klata urodził się w 1973 r. w Warszawie. W 1986 r. przysłał na konkurs dramaturgiczny Teatru Współczesnego we Wrocławiu sztukę "Słoń zielony", która została opublikowana przez miesięcznik "Dialog" i wystawiona przez Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. 

Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie pracował z Krystianem Lupą, Jerzym Grzegorzewskim i Jerzym Jarockim.

Po studiach był m.in. copywriterem i dziennikarzem muzycznym. Pierwszą samodzielną realizacją teatralną Klaty był "Rewizor" Gogola w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2003). Później w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystawił własną sztukę "Uśmiech grejpruta". 

W Starym Teatrze zrealizował: "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" Dicka (2006 r.) "Oresteję" Ajschylosa (2007 r.), "Trylogię" według Sienkiewicza (2009 r.), a w 2010 r. "Wesele hrabiego Orgaza" Jaworskiego. 

Jest laureatem Paszportu Polityki (2006 r.)"za nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości i bada siłę narodowych mitów", a także nagrody im. Konrada Swinarskiego (2008 r.) dla najlepszego reżysera sezonu 2007/2008 za reżyserię przedstawienia "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 r.) 

Dotychczasowy dyrektor Starego Teatru Mikołaj Grabowski - reżyser i aktor - sprawuje tę funkcję od 2002 r. W grudniu skończył 65 lat. W Starym Teatrze wyreżyserował m.in. "Tango Gombrowicz" według "Dziennika" i "Trans-Atlantyku" Gombrowicza, "Wyzwolenie" Wyspiańskiego, "Tartuffe" Moliera, "Trans-Atlantyk" wg Gombrowicza, "Chopin kontra Szopen", a ostatnio "Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie" Mickiewicza.

(-)
PAP
27 czerwca 2012
Portrety
Jan Klata

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki