Jan Peszek i Caryca Katarzyna w ramach festiwalu

„PKO Bank Polski. Polska w Imce"

26-ego listopada zapraszamy na spektakl „Jan Peszek. Podwójne Solo” reż. Jan Peszek, Cezary Tomaszewski. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów świętuje tym spektaklem 70-lecie urodzin, 50- lecie intensywnej pracy aktorskiej i 45-lecia małżeństw.

Na wieczór "Jan Peszek. Podwójne Solo" składają się grany od 38 lat kultowy "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego Bogusława Schaeffera" oraz nowe solo "Dośpiewanie. Autobiografia". Ten drugi spektakl jest próbą spojrzenia dojrzałego artysty na najbardziej intrygujące wydarzenia z jego biografii.

2 i 3 grudnia gramy na deskach Imki "Carycę Katarzynę" Jolanty Janiczak w reżyserii Witora Rubina."Caryca Katarzyna" to jedno z największych wydarzeń teatralnych minionego sezonu, najbardziej obsypany nagrodami spektakl. Brawurowo grana historia carycy Katarzyny i Stanisława Augusta prowokuje widzów, wciąga do gry i zmusza do refleksji na temat czym jest „historyczna prawda"? Jaka jest rola płci i seksualności w sprawowaniu władzy? Gdzie przebiega granica między teatrem i życiem - także w historii.

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin otrzymali za to przedstawienie Paszporty Polityki. Grand Prix gdyńskiego Festiwalu R@port przyznało spektaklowi jury kierowane przez Dorotę Masłowską. "Caryca Katarzyna" zwyciężyła Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic" w Cieszynie i Przegląd Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" w Szczecinie.Grająca tytułową rolę Marta Ścisłowicz inteligentnie operuje odważną nagością i atomową wręcz energią. Jej kreację nagrodzono na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, na XX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi oraz na 6. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. Na Boskiej Komedii nagrodę za pierwszoplanową rolę męską dostał partnerujący Ścisłowicz Tomasz Nosiński w roli Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

(-)
Materiał Organizatora
20 października 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia