Jan Peszek - laureatem

Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (polska sekcja AICT)

Zarząd Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (polska sekcja AICT) przyznał Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za rok 2021 Janowu Peszkowi - poinformował PAP prezes sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) dr Tomasz Miłkowski.

Jak wyjaśnił Tomasz Miłkowski, "zarząd polskiej sekcji AICT przyznał Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za rok 2021 Janowu Peszkowi za osiągnięcia w sztuce aktorskiej, z uwzględnieniem kreacji w spektaklu Minetti. Portret artysty z czasów starości Thomasa Bernharda na deskach Teatru Polonia, będącej swoistą sumą jego drogi aktorskiej".

"Jan Peszek, aktor o wielkiej skali talentu ma w swoim dorobku wiele niezapomnianych ról, wśród których jaśnieje jako legenda teatru jednego aktora monodram Scenariusz dla nieistniejącego, ale możliwego aktora instrumentalnego Bogusława Schaeffera, którego premiera miała miejsce w roku 1976 i który od 45 lat niezmiennie zachwyca publiczność i krytyków w Polsce i na świecie" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Podkreślono, że "artysta osiągnął niebywałą biegłość warsztatową, która pozwala mu łączyć realistyczny szczegół z metaforycznym przesłaniem, komizm i tragizm naznaczony groteską z metafizyczną zadumą". "W sztuce aktorskiej Jan Peszka nie ma takich przestrzeni, w których nie poruszałby się z autentyczną swobodą, zawsze mając na względzie równowagę między treścią a formą" - napisano.

"Nagroda dla Jana Peszka jest wyrazem uznania dla jego zawodowej doskonałości, ale i głębokiego szacunku dla obranej drogi poszukiwań artysty zawsze otwartego na nowe wyzwania i eksperymenty, ale też wiernego swoim wysokim kryteriom estetycznym i etycznym" - podkreślono w komunikacie Zarząd Kluby Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 23 października o godz. 14.30 w Domu Dziennikarza w Warszawie (ul. Foksal 3/5).

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego została ustanowiona w 1956 r. z inicjatywy Romana Szydłowskiego, wieloletniego prezesa Klubu Krytyki Teatralnej, współzałożyciela Klubu Paryskiego, który dał początek Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Krytyków Teatralnych (AICT). Pierwszym laureatem nagrody został w 1957 r. Kazimierz Dejmek za inscenizację "Śmierci Winkelrieda", jednego ze spektakli symbolizujących przemiany polityczne w polskim teatrze w okresie odwilży październikowej.

Wśród ponad 40 laureatów i laureatek, którzy otrzymali to wyróżnienie w minionych latach, znaleźli się artyści, których twórczość nadawała kształt polskiemu teatrowi, m.in.: Kazimierz Dejmek (nagrodzony dwukrotnie), Tadeusz Kantor, Konrad Swinarski, Jerzy Grzegorzewski, Adam Hanuszkiewicz, Agata Duda-Gracz, Krystyna Skuszanka, Lidia Zamkow, Jacek Woszczerowicz, Krystyna Janda, Piotr Fronczewski i Gustaw Holoubek. Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za rok 2020 otrzymał inscenizator Krystian Lupa.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
1 października 2021
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia

"Odlot" - reż. Anna Au...
Anna Augustynowicz
Tytułowy Odlot nie jest jednak tylko ...