Janda wystawia Bergmana

"Sceny z życia małżeńskiego" - reż./opieka art. Łukasz Kos - Och-Teatr w Warszawie

Spektakl "Ingmar Bergman. Sceny z życia małżeńskiego" będzie prezentowany w warszawskim Och-Teatrze Krystyny Jandy. Jest produkcją Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

"Jedna z najbardziej wnikliwych analiz związku małżeńskiego i relacji kobieta-mężczyzna" - tak określili "Sceny z życia małżeńskiego" Bergmana producenci spektaklu.

Jak przypomnieli, Bergman napisał "Sceny..." w 1972 r., jako scenariusz serialu telewizyjnego. Następnie materiał z serialu posłużył mu do zmontowania wersji kinowej. Wreszcie - scenariusz zaczął funkcjonować jako sztuka teatralna, grana do dziś na całym świecie.

"W swoim czasie "Sceny..." były nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także zjawiskiem społecznym. W samej Szwecji wywołały ogromną falę rozwodów, przyczyniły się do masowego sięgania po pomoc
terapeutów. Tekst wyjątkowo trafnie zdefiniował nastroje i potrzeby szwedzkiego społeczeństwa. I dziś "Sceny..." zmuszają do rewizji definicji słów, których używamy na co dzień, którymi szermujemy w związkach, (...) takich jak: miłość, małżeństwo, rodzina" - podkreślili producenci.

Spektakl - który na scenie Och-Teatru przy ul. Grójeckiej będzie prezentowany cztery razy - składa się z sześciu części. Każdą z nich zrealizował inny reżyser, wnosząc własne spojrzenie i język, zmieniając konwencję.

Punktem odniesienia pozostają bohaterowie, Marianne i Johan, grani przez Gabrielę Muskałę i Andrzeja Konopkę. Marianne i Johan są małżeństwem od 10 lat. Wiodą szczęśliwe życie, mają dwie córki, realizują się zawodowo. Pewnego dnia w tym idealnym układzie pojawia się "ta trzecia". Johan z dnia na dzień porzuca żonę i wyjeżdża z kochanką, a Marianne uczy się żyć od nowa.

Reżyserzy poszczególnych części spektaklu to: Maria Zbąska, Bartosz Blaschke, Szymon Kapeniak, Vahram Mkhitaryan, Kristoffer Rus i Łukasz Kos.

Jak ocenił Kos w reżyserskiej eksplikacji, tekst Bergmana daje impuls do zadawania pytań o to, "co jest wartością, którą warto w życiu chronić; jakie powinny być priorytety dla ludzi tworzących związek; czym jest małżeństwo w społeczeństwie ludzi sytych, gdy rodzina nie jest już niezbędna dla ochrony bytu".

(PAP)
dziennik.pl
30 października 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...