Janina Smolińska (1887 - 1950)

Urodziła się w 1897 lub 1899 w Połocku. Zmarła po 1950.

Były gwiazdami przedwojennych scen: primabalerinami, choreografkami i tancerkami estradowymi, kiedy ich kariery brutalnie przerwała wojna. W Culture.pl odkrywamy nieznane karty w historii polskiego tańca XX wieku. To ważne biografie, jest w nich balet i sowieckie łagry, rewia i walka o Monte Cassino, kabaret i getto.

Kolejna Polka, która próbowała podbić amerykańską Fabrykę Snów. Do Nowego Jorku przypłynęła już jako 30-latka, uznana aktorka i tancerka z tytułem Miss Polonia 1928. Urodziła się w Połocku, pod zaborem rosyjskim, na terenie dzisiejszej Białorusi. Pierwsze taneczne szlify zdobywała w słynnym Teatrze Bolszoj, z którym jako tancerka wyruszyła w światowe tournee, odwiedzając m.in. Japonię, Turcję i Czechosłowację.

Jak podaje portal historyczny Histmag. org, gdy tylko Janina dowiedziała się o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, postanowiła porzucić szkołę baletową i wrócić do kraju. Zagrała w kilku polskich filmach, ale potem znów wyjechała. Tym razem do Paryża, stając się jedną z głównych gwiazd Folies Bergère, słynnej wówczas paryskiej sali koncertowej. Z Francji wyruszyła dalej, za ocean. Dostała rolę w nominowanej do Oscara "Płomiennej sukience".

Pod koniec lat 30. wróciła do Paryża, zakładając tu "Balet Polski", zespół zrzeszający młode tancerki-emigrantki z Polski.

___

Źródła: Wikipedia, portal Taniecpolska.pl, Tygodnik Polityka, miesięcznik Śląsk, eteatr.pl, Gazeta Wyborcza, histmag.org.pl, Culture.pl, Marie Rambert Dance Company, Teatr Wielki Opera Narodowa, wydawnictwo Prószyński i S-ka, Dwójka, Polskie Radio. Korzystałam z publikacji "W stulecie urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak" wydanej przez Operę Bałtycką.

Anna Legierska
Culture.pl
25 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...