Janusz Gajos jako mecenas kultury

Pol'and'Rock Festival. Kontrowersje wokół Janusza Gajosa

Internauci przypominają nagranie z lat 90. Janusz Gajos, który jest na ustach całej Polski za sprawą kontrowersji wokół jego wypowiedzi na Pol'and'Rock Festival w rozmowie z Katarzyną Janowską, żartował z kultury wiele lat temu. Dziś, jak zwracają uwagę internauci, jego skecz nabiera nowego znaczenia. Jak prześmiewczy filmik skomentowałby dziś krytykujący aktora obóz władzy?

Podczas ostatniego dnia Akademii Sztuk Przepięknych Pol'and'Rock Festival 2020 - Najpiękniejszej Domówki Świata - redaktor naczelna Onet Kultura, Katarzyna Janowska, rozmawiała z Januszem Gajosem.

 

- Chcę powiedzieć o jednym. Coś takiego, co wykonał mały - przepraszam za wyrażenie - mały człowiek, jednym ruchem ręki podzielił nasz kraj i nas samych na dwie części... To jest zbrodnia, ponieważ znamy takie przykłady, takie pociągnięcia z historii - mówił w sobotę, 1 sierpnia, Gajos.

Krytyczne wypowiedzi kolejnych osób z obozu Zjednoczonej Prawicy - m.in. Beaty Mazurek czy Jacka Ozdoby - spowodowały natychmiastowe reakcje internautów. Wielu z nich udostępniło skecz "Kultura", nagrany w Chicago w latach 90. Janusz Gajos wcielił się wówczas w animatora i mecenasa kultury.

- Kultura to jest coś takie... coś, co się w pale nie mieści. Nasamprzód jest kultura... - zapewnia w filmiku Gajos, opowiadając o wizycie w muzeum. Od "dotykania" eksponatów przechodzi do literatury, a później do kina, zapowiadając bileterki z kontrolującymi widzów psami.

W kontekście ostatnich zdarzeń najbardziej wymowny wydaje się jednak fragment o teatrze. Przypomnijmy - Ryszardowi Terleckiemu piszącemu o "teatrze marionetek" w zaskakujący sposób odpowiedział Teatr Narodowy. Z kolei minister kultury Piotr Gliński, stwierdził, że "dobry aktor nie jest świętą krową".

- Różne stworzenia boże są na świecie. I bardzo dobrze, niech sobie będą. Ale nie w teatrze! Ponieważ teatr ma swoje sacrum. Co to się oznacza? To się oznacza, że morda w kubeł - żartuje w skeczu Gajos. - Won z kina i z teatru - puentuje.

(-)
Onet.Kultura
6 sierpnia 2020
Portrety
Janusz Gajos

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia