Japoński Higaki Ballet Company w Krakowie

w środę na deskach Opery Krakowskiej

Japoński zespół baletowy Higaki Ballet Company i krakowska Orkiestra Akademii Beethovenowskiej przygotowały wspólne przedstawienie muzyczne. Oparta na dziełach Aleksandra Dumasa i Giuseppe Verdiego "Damę kameliową" zobaczymy w środę na deskach Opery Krakowskiej.

Zespół Higaki Ballet Company istnieje od 1986 roku, a w swym repertuarze ma zarówno klasyczne i romantyczne dzieła baletowe, jak też własne, oryginalne przedstawienia na podstawie klasycznych utworów literatury japońskiej. W rodzinnym Kioto zespół organizuje wieczory baletowe wpisane w program Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. Tam też występuje często ze słynną Kyoto Symphony Orchestra. 

Międzynarodowa kariera Higaki Ballet Company rozpoczęła się pod koniec lat 90., kiedy zespół zainaugurował projekt Art Promenadę, podczas którego z japońskimi baletmistrzami występowali artyści reprezentujący różne gatunki sztuki. Zrealizowane w ramach tego przedsięwzięcia spektakle (m.in. na podstawie śpiewanych form japońskiego teatru No "Hanagatami" oraz inspirowane klasyką literatury japonskiej "Utakatano") podziwiała publiczność wielu krajów Europy i świata. Od tego też czasu zespół zasilają zapraszani na gościnne występy wybitni tancerze tak renomowanych scen, jak Balet Opery Narodowej w Paryżu, Australijski Balet Narodowy, Komische Oper w Berlinie czy Balet Opery Wiedeńskiej.

W 2006 roku Higaki Ballet Company wystąpił w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena przedstawił oparty na japońskim folklorze spektakl "Taiko".

Do Krakowa japoński zespół przyjeżdża również na zaproszenie stowarzyszenia. Tym razem jednak wystąpi w towarzystwie najmłodszej, profesjonalnej orkiestry z Krakowa - Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, z którą przygotował oparty na powieści Aleksandra Dumasa i inspirowanej tym dziełem operze "Traviata" Giuseppe Verdiego spektakl "Dama kameliowa".

Dzieło Dumasa to historia tragicznej miłości słynnej paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier (w tej roli Yuki-ko Konishi) i młodzieńca z dobrego domu Armanda Duvala. Akcja rozpoczyna się tuż po śmierci Małgorzaty, podczas licytacji jej majątku. Pewien pisarz kupuje jedną z jej książek, o którą w licytacji walczy również Duval. Młodzieniec przegrywa, ale zdradza pisarzowi, że książka stanowi dla niego niezwykle cenną pamiątkę. W zamian za j ej zwrot postanawia opowiedzieć dramatyczne dzieje swej miłości...

Baletowy spektakl Higaki Ballet Company i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Klauzy zobaczymy w środę na scenie Opery Krakowskiej (ul. Lubicz 48, godz. 19.30). Bilety w cenie od 20 do 160 zł do nabycia w kasie Opery Krakowskiej.

Tomasz Handzlik
Gazeta Wyborcza Kraków
19 stycznia 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia