Jaromir Nohavica - koncert urodzinowy w Katowicach

Jaromír Nohavica - czeski pieśniarz, kompozytor i poeta. Urodził się 7 czerwca 1953 w Ostrawie.

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na urodzinowy koncert przyjaciela Teatru Korez, wybitnego czeskiego barda, Jaromira Nohavicy.
Artyście podczas występu towarzyszyć będą: Robert Kuśmierski - akordeonista i Pavel Planka – perkusista. Koncert odbędzie się 9 czerwca 2017 r. o godz. 21.00 w podcieniach.

Początkowo pisał teksty dla innych wykonawców, pracował m.in. w bibliotece w Czeskim Cieszynie. Zasłynął w tamtych czasach głównie piosenką Lásko, voníš deštěm (Miłości, pachniesz deszczem) dla Marii Rottrovej. Dopiero od 1982 roku, namówiony przez przyjaciół, zaczął sam wykonywać swoje utwory. Od tej pory stał się popularnym wykonawcą, a od lat 90. jest stale w czołówce najpopularniejszych czeskich pieśniarzy.

Piosenki Nohavicy mają bardzo różny charakter. Są wśród nich zarówno poetyckie, pełne zadumy ballady, jak i wesołe, wręcz rubaszne pieśni. W 2009 roku polscy artyści (m.in. Antoni Muracki, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Daukszewicz, Artur Andrus, Tadeusz Woźniak, Wolna Grupa Bukowina, Edyta Geppert i inni) nagrali dwupłytowy album „Świat według Nohavicy" z piosenkami Nohavicy we własnych interpretacjach i tłumaczeniach Antoniego Murackiego. Zaśpiewał piosenkę do programu „Rozmówki Polsko-Czeskie" emitowanym w TVP Wrocław i TVP Polonia oraz ČT24.

Napisał ponad 400 piosenek. Gra na gitarze i akordeonie (heligonce(cz.)) lub występuje z zespołem. Pisze własne teksty, ale także tłumaczy utwory innych wykonawców (Okudżawa, Wysocki, Cohen, Vian i inni), śpiewa też utwory Karela Kryla. Jego płyty, należące do gatunku poezji śpiewanej, należały do najlepiej sprzedających się płyt w Czechach. Płyta Divné století z 1996 uzyskała status platynowej płyty oraz tytuł Płyty roku 1996 w czeskiej ankiecie muzycznej Gramy. W 2002 roku wystąpił w roli głównej w filmie Petra Zelenki Rok diabła. Jest autorem czeskiego przekładu libretta oper Così fan tutte, Wesele Figara, Don Giovanni.

Poza Czechami i Słowacją sporą popularnością cieszy się również w Polsce, gdzie regularnie koncertuje od 1997 roku. Twórczość Nohavicy, mieszkającego na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, przesiąknięta jest również polskimi akcentami, a artysta swobodnie mówi po polsku (prowadzi konferansjerkę swoich koncertów po polsku, choć twierdzi, że nigdy się nie uczył tego języka). Niektóre piosenki, zwłaszcza na koncertach, wykonuje w polskim tłumaczeniu.

Jaromír Nohavica jest (niepijącym) alkoholikiem. O swojej chorobie mówi otwarcie, ostrzegając tym samym innych przed konsekwencjami. Podczas pogadanek z publicznością przybliża swoją „Nohavicową teorię góry alkoholowej", która zawarta została również w fabule filmu Rok diabła.

Żonaty z Martiną, z którą ma dwoje dzieci: syna Jakuba i córkę Lenkę.
W 1997 roku Nohavica zdobył tytuł mistrza Czech w scrabble.
Jego nazwiskiem została nazwana planetoida (6539) Nohavica.

___

Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek (dawniej Centrum Kultury Katowice). Koncert towarzyszący festiwalowi Letni Ogród Teatralny.

(-)
Materiał organizatora
9 czerwca 2017

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia