Jeden pokaz przedpremierowy

"Ostatnia sztuka" - reż. Bogusław Schaeffer - Teatr Groteska w Krakowie

Jedyna okazja, aby zobaczyć najnowszą sztukę Bogusława Schaeffera jeszcze przed oficjalną premierą! Scena dla dorosłych Groteski zaprasza 18 stycznia 2014 (sobota). Tylko jeden pokaz przedpremierowy.

Ostatnia sztuka Bogusława Schaeffera to najnowszy dramat sceniczny, napisany po kilkuletniej przerwie. Przez ostatnie kilka lat Schaeffer skupiał się na krytyce oraz komponowaniu muzyki. Dramat silnie nawiązuje treściowo do najważniejszych pozycji w dorobku autora związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru (Próby, Scenariusz dla trzech aktorów), zaś formalnie do Kwartetu dla czterech aktorów.

Tekst – właśnie tak, jak w Kwartecie – ma kompozycję bez rozwijającej się linearnie fabuły, opartą na zderzaniu scen. Schaeffer osiąga efekt komiczny w typowy dla siebie abstrakcyjny sposób.

Po raz kolejny Schaeffer wraca do swojej koncepcji „aktora instrumentalnego", traktując go jako instrument, na którym sam aktor ma grać. Poszukując nowych rozwiązań formalno-estetycznych, Schaeffer napisał tekst będący swoistą partyturą dla aktorów, dającą możliwość interpretacji, improwizacji oraz zaprezentowania bogactwa warsztatu i popisów aktorskich.

Sztuka ta zespala najważniejsze wątki rozproszone po całej jego kilkudziesięcioletniej twórczości. Wraca on do źródeł swoich zainteresowań teatrem i Ostatnia sztuka znów w centrum uwagi stawia ludzi teatru – autora i aktora. W Ostatniej sztuce zawarte jest credo artystyczne Schaeffera.

Od lat oczekiwany powrót Schaeffera do źródeł jego zainteresowań scenicznych. Pasjonująca – rodem z teatru absurdu – historia będąca swoistym alter ego Bogusława Schaeffera uwikłanego w relację autor-aktor. Może być odczytywana z jednej strony jako podsumowanie twórczości dramatopisarskiej Schaeffera, z drugiej zaś jako groteskowe studium skomplikowanego procesu powstawania dzieła scenicznego.

To także zabawna refleksja nad współczesnym teatrem, pracą i miejscem aktora oraz rolą dramatopisarza. Napisana niezwykle wartko, z typowym dla mistrzów takich, jak Schaeffer językiem.

(-)
Materiał Teatru
16 stycznia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia