Jedna z najsłynniejszych operetek E. Kálmána

Opera Krakowska w Rzeszowie i Sanoku!

Podczas dwóch wrześniowych wieczorów Opera Krakowska zagości w Filharmonii Podkarpackiej (24.09.2017) i Sanockim Domu Kultury (26.09.2017), gdzie zaprezentuje jedną z najsłynniejszych operetek E. Kálmána „Hrabinę Maricę". Zaraz po „Księżniczce czardasza" to największe dzieło tego węgierskiego kompozytora.

Opera Krakowska regularnie wyjeżdża ze swoimi spektaklami, wystawiając je nie tylko na małopolskich scenach, ale w całej Polsce. Od wielu lat krakowska Opera współpracuje z Sanockim Domem Kultury i bierze udział w Festiwalu im. Adama Didura. Podczas tego Festiwalu zaprezentowała m.in. widowisko muzyczne „Wielkie Chóry Wielkich Oper", „Mefistofelesa" A. Boito, „Damę pikową" P. Czajkowskiego, „Requiem" i „Rigoletto" G. Verdiego, „Barona cygańskiego" J. Straussa. Z kolei z Filharmonią Podkarpacką współpracowała podczas organizowanego przez nią Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W zeszłym roku Opera Krakowska gościła na Festiwalu ze „Strasznym dworem" S. Moniuszki, a we wcześniejszych latach z „Napojem miłosnym" G. Donizettiego i „Traviatą" G. Verdiego.

Twórcy krakowskiego spektaklu pozostali przy klasycznej jego formie pozwalając w pełni wybrzmieć wspaniałej muzyce Kálmána, która uwodzi pięknymi melodiami, zabarwionymi węgierskim folklorem i cygańską nutą. Mateusz Borkowski w „Dzienniku Polskim" pisał:
„(...) Mamy tu i madziarskie rytmy obecne w czardaszach i cygańskich melodiach („Graj, Cyganie"), rozkołysanego fokstrota („Ach, jedź do Varasdin") i nieśmiertelnego kankana. Z ową muzyczną materią świetnie poradziła sobie orkiestra kierowana przez Tomasza Tokarczyka".

W głównych partiach usłyszymy m.in. Marcelinę Beucher (Marica), Michała Kutnika (Książę Populescu), Adama Sobierajskiego (Baron Koloman Żupan), Janusza Ratajczaka (Hrabia Tassilo), Monikę Korybalską (Liza), Bożenę Zawiślak-Dolny (Księżna Cudenstein) i Katarzynę Oleś-Blacha (Mina). W Rzeszowie solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka, natomiast w Sanoku wystąpią również Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej.

(-)
Materiał Opery
23 września 2017
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia