Jednoaktówki o nas i o świecie

"Najlepsze jednoaktówki amerykańskie 1995-1996 - reż. Józef Opalski - Teatr Barakah w Krakowie

W Teatrze Barakah dziś o godz. 22 odbędzie się premiera "Jednoaktówek Janusza Głowackiego" w reż. prof. Józefa Opalskiego. Będzie to także okazja do obchodów jubileuszu urodzin profesora.

Znany w Krakowie reżyser, teatrolog, profesor i wykładowca Akademii Sztuki Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego obchodzi 70. urodziny. Z tej okazji właśnie teatr Barakah zaprosił go na scenę jako reżysera tekstów Janusza Głowackiego, jednego z najważniejszych i najbardziej znanych pisarzy, eseistów i felietonistów polskich, który za życia mieszkał w Nowym Jorku.

Głowacki zasłynął jako błyskotliwy obserwator rzeczywistości i jej ironiczny komentator. Nie bał się krytycznych uwag o swoim kraju i jego mieszkańcach, stąd do dziś jest jednym z bardziej przenikliwych komentatorów polskiego życia społecznego i kulturalnego. Zmarł w sierpniu tego roku.

- Postanowiłem przypomnieć znakomitego pisarza. Z sześciu jednoaktówek, podarowanych mi przez autora, wybrałem cztery: "Konfrontację", "Spacerek przed snem", "Choinkę strachu" i "Home Section" (wydane w tomie ,Najlepsze jednoaktówki amerykańskie 1995-1996'). Wybrałem je, gdyż przegląda się w nich cały Głowacki. Ten Janusz Głowacki, który mówi o sobie: "Jak większość cyników, łatwo się wzruszam albo i plączę. Może ironia to najlepszy sposób pisania o rzeczach poważnych albo i tragicznych" - mówi o swoim spektaklu Józef Opalski.

Kolejny spektakl jutro.

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
8 grudnia 2017
Portrety
Józef Opalski

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...